Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Hobby » Zakładamy ogród: od czego zacząć?

Zakładamy ogród: od czego zacząć?

Zakładamy ogród: od czego zacząć?

Ogród to miejsce relaksu na łonie natury, radosnych spotkań z bliskimi i błogiego odpoczynku w ciepłe letnie dni. Jak rozplanować jego urządzanie, by w pełni spełniał swoje zadanie?

Po pierwsze, projekt

Na początku zastanówmy się, jak ma wyglądać nasz wymarzony ogród. Czy chcemy umieścić w nim elementy małej architektury, oczko wodne, altanę? Jak ma wyglądać nawierzchnia? Czy głównym elementem będą rabaty kwiatowe czy wolimy tylko trawnik z kilkoma krzewami i wydzielonymi miejscami na inne rośliny? A może planujemy założenie sadu? Pomyślmy, jak pogodzić ze sobą poszczególne elementy w taki sposób, by ogród był zarazem praktyczny i elegancki. Jeśli nie jesteśmy w stanie wykonać własnego projektu, możemy skorzystać z pomocy architekta krajobrazu, który podpowie rozwiązania adekwatne do wielkości działki i możliwości finansowych. Inspiracji możemy poszukać również w galeriach portali internetowych, poświęconych urządzaniu domów.


Po drugie, przygotowanie terenu

Przekopujemy ziemię, usuwając zalegające w niej korzenie, kłącza i chwasty. W zaplanowanych miejscach wznosimy pagórki (najlepiej pozostawić je tak na kilka miesięcy), usuwamy grunt pod oczko wodne. Tam, gdzie będziemy sadzić rośliny, rozkładamy próchnicę. Zbyt kwaśną glebę wapnujemy za pomocą kredy lub dolomitu, a po 2-3 tygodniach nawozimy. Jeśli ziemia nie jest urodzajna, nakładamy na nią ok. 25 cm żyznej. Na tak przygotowanym terenie wyznaczamy miejsce na dróżki i place. Następnie zakładamy instalację elektryczną i montujemy system nawadniający.


Po trzecie, stawiamy elementy małej architektury

Układamy chodniczki lub żwirowe alejki, wykonujemy prace budowlane: schody, murki, altany, pergole, oczko wodne. W przypadku tego ostatniego pamiętajmy, by nie było wystawione na słońce dłużej niż kilka godzin dziennie – w przeciwnym razie będą gromadzić się w nim glony. Jeśli jednak decydujemy się na basen, powinien być oświetlany jak najdłużej, by woda mogła dobrze się nagrzać.


Po czwarte, sadzimy rośliny i zakładamy trawnik

Pamiętajmy, żeby wybierać gatunki odpowiednie dla rodzaju gleby i stopnia nasłonecznienia. Drzewa i wysokie krzewy posadźmy w głębi, zaś kwiaty – bliżej wejścia do ogrodu. Dokładnie przemyślmy kompozycję kolorystyczną i gatunkową, by nie było ani zbyt jednolicie, ani jaskrawo. Trawnik załóżmy wiosną, wysiewając nasiona lub zakładając specjalną darń z rolki.


Tagi: ogród dom aranżacja ogrodu ogrodnictwo

comments powered by Disqus