Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Hobby » Z lotu ptaka – zdjęcia z dronów. Jak je robić?

Z lotu ptaka – zdjęcia z dronów. Jak je robić?

Z lotu ptaka – zdjęcia z dronów. Jak je robić?

Wykorzystywane do tej pory głównie w branżach związanych z nowymi technologiami, obecnie zyskują rosnącą popularność w sektorze rozrywki. Drony – bo o nich mowa – stosowane są m.in. w fotografii. Jak z nich korzystać, żeby robić ciekawe, profesjonalne i efektowne zdjęcia?

1. Planując „fotograficzny lot” dronem, sprawdź prognozę pogody przewidzianą na dzień zdjęciowy. Ważne są tutaj nie tylko dobre warunki do fotografowania, lecz także stabilność lotu. Niewskazany jest silny wiatr, opady, a także nadmierna aktywność słoneczna.

2. Przemyśl wykorzystanie miejsca, w którym chcesz zrobić zdjęcia. Zaplanuj ujęcia i zapoznaj się z topografią, aby uniknąć przeszkód w postaci budynków czy wysokich drzew. Sprawdź, z której strony będzie padać światło słoneczne i jakie walory przestrzeni warto podkreślić.

3. Perspektywa zdjęć z lotu ptaka jest zupełnie inna niż fotografowanie z ziemi. Próbuj ujęć z różnych kątów i wysokości, aby później móc wybrać te najlepsze. Wykorzystaj dostępne w aparacie opcje i staraj się łapać różnego typu kadry, z bliższej i dalszej odległości. Sprawdź, jak wypada nagrywanie Full HD, różna ilość klatek na sekundę czy dostępne rozdzielczości. Jeśli nie miałeś wcześniej styczności z dronem, wybierz się na co najmniej jedne zdjęcia próbne, podczas których przetestujesz różne ujęcia oraz możliwości sprzętowe. Więcej o samej technice dowiesz się, wybierając specjalistyczne książki i poradniki o sztuce fotografowania.

4. W wykonywaniu zdjęć za pomocą drona niezwykle istotną rolę ogrywa płynność lotu. Postaraj się manewrować drążkami i obracać kamerę w taki sposób, żeby dron poruszał się jak najbardziej stabilnie. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w sterowaniu, powinieneś poćwiczyć je kilkukrotnie przed właściwymi zdjęciami. Płynniejsze ujęcia umożliwi barometr do stabilizacji oraz tryb GPS. Ten ostatni jest niezbędny podczas fotografowania z dłuższym czasem naświetlania, wymagającym unieruchomienia drona na kilka sekund.

5. Wykorzystaj pogląd FPV, pozwalający widzieć dokładnie to samo, co w tym samym czasie filmuje kamera drona. W ten sposób łatwiej uchwycisz idealny kadr i uzyskasz podgląd parametrów lotu. Możesz wykorzystać również dedykowane aplikacje, umożliwiające zmianę ustawień kamery i dostosowanie jej do panujących aktualnie warunków.


Tagi: fotografia dron

comments powered by Disqus