Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Zdrowy styl życia » Toksyczność lakierów do paznokci – czy manicure jest szkodliwy dla zdrowia?

Toksyczność lakierów do paznokci – czy manicure jest szkodliwy dla zdrowia?

Toksyczność lakierów do paznokci – czy manicure jest szkodliwy dla zdrowia?

Większość dbających o siebie kobiet maluje paznokcie tradycyjnymi lakierami lub stosuje manicure hybrydowy. Większość też nie zastanawia się nad szkodliwością takich zabiegów. Tymczasem warto – zarówno bowiem zwykły lakier, jak i hybrydy mogą bardzo niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie.

Skład lakierów do paznokci – sprawdź przed zakupem

Od kilku lat triumfy święcą kosmetyki naturalne. Popularyzuje się wiedza na temat substancji potencjalnie szkodliwych wykorzystywanych w przemyśle kosmetycznym. To powoduje, że przed zakupem kremu czy szamponu wnikliwie śledzimy jego skład, aby wybrać ten najbardziej bezpieczny.

Nie inaczej powinien wyglądać zakup lakieru do paznokci. W sprzedaży mamy zarówno bardzo dobre jakościowo lakiery, zorientowane także na wegan i osoby o skórze wrażliwej, jak i lakiery tanie, do produkcji których użyto najgorszej jakości składników. Cena lakieru mówi wiele o jego składzie, pamiętajmy jednak o tym, aby zawsze sprawdzać etykietę produktu.

 

Szkodliwe substancje w lakierach do paznokci

Nasze wątpliwości powinna wzbudzić obecność takich substancji jak:

  • Toluen

Jest to tani i powszechnie stosowany rozpuszczalnik. Podejrzewa się go o szkodliwy wpływ na układ rozrodczy. Na pewno oddziałuje niekorzystnie na układ nerwowy, może uszkadzać nerki oraz wątrobę, a także powodować zawroty i bóle głowy. Wiadomo, że podrażnia skórę i oczy.

  • Formaldehyd

O tej substancji powiedziano już naprawdę wiele. W lakierach funkcjonuje jako utwardzacz. Ma szczególnie negatywny wpływ na skórę oraz układ oddechowy. Styczność z formaldehydem powoduje kaszel, a na skórę działa drażniąco, co może objawić się wysypką.

  • Ftalany

Ich opary mogą powodować mdłości i zawroty głowy, a w szerszej perspektywie ftalany zakłócają pracę układu hormonalnego, co u kobiet może powodować problemy ginekologiczne. U ciężarnych ftalany mogą powodować wady rozwojowe płodu. Poza tym podobnie jak poprzednicy, ftalany uszkadzają wątrobę oraz nerki. W lakierach bywa stosowana również żywica formaldehydowa, która podrażnia płuca, skórę i oczy.

  • Ksylen

Może uszkadzać nerki, wątrobę oraz serce. W bezpośredniej styczności powoduje bóle oraz zawroty głowy, a także podrażnienia jamy ustnej i gardła.

  • Fosforan trifenylu

Może stymulować organizm do przybierania na wadze. Głównie jednak ekspozycja na tę substancję może zaburzać funkcjonowanie układu hormonalnego, co przekłada się na zaburzenia płodności.

  • Kamfora

Spośród wszystkich wymienionych substancji jest najmniej szkodliwa, ale u osób wrażliwych może spowodować reakcję alergiczną i zaczerwienienie. Kamfora wywołuje ponadto zatrucia.

 

Jak widać lista toksycznych substancji obecnych w lakierach jest dosyć długa. Warto więc podchodzić do malowania paznokci z głową. Ostrożność zaleca się zwłaszcza kobietom w ciąży, gdyż większość powyższych związków może mieć lub ma udowodniony wpływ na rozwój płodu. Na szczęście obecnie producenci wycofują się ze stosowania w swoich produktach substancji najgorszej jakości. Oferty sklepów zasiliły lakiery z bezpiecznymi zamiennikami, które odznaczają się dobrą trwałością i zadowalającym wyglądem.

 

Hybrydy jak solarium

Niestety potencjalną szkodliwość ma również manicure hybrydowy. Nawet, jeśli do jego wykonania używamy wyłącznie wysokiej jakości lakieru, krzywdę może zrobić nam stosowanie lampy UVA lub LED. Lampy te emitują promieniowanie, które uszkadza włókna kolagenu w skórze i przyśpiesza starzenie się skóry rąk. To jednak nie wszystko. Nawet kilkakrotne użycie lamp do manicure hybrydowego znacząco zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu, w tym w szczególności złośliwego czerniaka podpaznokciowego.

 


Tagi: manicure toksyczność lakierów do paznok manicure a zdrowie czy lakiery szkodzą

comments powered by Disqus