Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Hobby » Tajemniczy pokój zamknięty na klucz. Dasz radę z niego uciec?

Tajemniczy pokój zamknięty na klucz. Dasz radę z niego uciec?

Tajemniczy pokój zamknięty na klucz. Dasz radę z niego uciec?

Komputerowa gra typu „room escape” już dawno temu przeniosła się do rzeczywistości w USA, Japonii czy na Węgrzech. Teraz staje się modna także w Polsce. Dlaczego ludzie godzą się na uwięzienie ich w zagadkowym pokoju?

Kto kiedykolwiek próbował swoich sił w wirtualnych „escape the room games” (podgrupa gier point&click), ten wie, jak bardzo wciągająca jest ich fabuła. Gracz ma za zadanie wydostać się z pomieszczenia – pojedynczego pokoju, mieszkania, piwnicy lub nawiedzonego domu. I nie jest to wcale proste, bo po drodze musi rozwikłać szereg zagadek i znaleźć ukryte wskazówki – tylko one pozwolą mu na otwarcie drzwi. Co innego jednak grać siedząc przed komputerem, a co innego podjąć wyzwanie na żywo. 


Skąd by tu uciec?

O zaszczytne miano twórców gier typu „escape” nieustannie kłócą się Japończycy oraz Węgrzy. To u nich też pojawiły się pierwsze rzeczywiste pokoje wzorowane na tych wirtualnych. Pomysł postanowili zrealizować u siebie też Amerykanie, a następnie Brytyjczycy, Francuzi, no i Polacy. W Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku można już zamiast do kina lub pubu wybrać się z grupą znajomych do specjalnego pokoju, z którego następnie trzeba będzie uciec.

Firmy organizujące tego typu rozrywkę oferują zwykle kilka pokoi do wyboru, każdy z inną historią w tle. W gdańskim Escape Rooms możemy zostać zamknięci w tajemniczej bursztynowej komnacie, laboratorium szalonego naukowca, pokoju porwanego dziecka lub w biurze zamordowanego detektywa. W Warszawie mamy możliwość podjąć się ucieczki z pokoju stylizowanego na antyczny grobowiec lub z mrocznej piwnicy. Krakowski Project Escape dysponuje nawet czteropokojowym pomieszczeniem. Ucieczka nigdzie nie jest łatwa i uczestnicy kończą zabawę z różnym rezultatem, a często próbują tak długo, aż w końcu uda im się zwyciężyć. 


Współpraca i logika

Escape games stały się w realu grami towarzyskimi. Wejść do pokoju może zwykle ekipa 2-5 osób, a ponieważ na opuszczenie go dostajemy maksimum 60 minut, zabawa wymaga od uczestników podjęcia współpracy. Dlatego z oferty korzystają często firmy organizujące akurat wypad integracyjny dla pracowników. Zainteresowanych nie brakuje także wśród klientów indywidualnych, którzy poszukują alternatywy dla standardowych rozrywek. Ceny są uzależnione od ilości uczestników oraz dni tygodnia i wahają się od 20 do 90 złotych od osoby.

Zasady gry wszędzie są podobne – by znaleźć klucz otwierający drzwi pokoju trzeba użyć szarych komórek, a nie siły. Logiczne myślenie, kreatywność i spostrzegawczość to jedyne, ale i niezbędne umiejętności. Każde pomieszczenie wyposażone jest w przedmioty, które albo same w sobie są podpowiedziami, albo kryją kolejne elementy układanki. 

 

Tekst: Elżbieta Gwóźdź


Tagi: escape the room zabawy integracyjne rozrywka czas wolny gry hobby

comments powered by Disqus