Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Zdrowy styl życia » Sklepy ze zdrową żywnością

Sklepy ze zdrową żywnością

Sklepy ze zdrową żywnością

Sklepy ze zdrową żywnością cieszą się rosnącym zainteresowaniem klientów, którzy chcą mieć pewność co do jakości kupowanych produktów. Dzięki temu asortyment tych sklepów staje się coraz szerszy i coraz większa liczba osób znajduje w nich coś dla siebie. Przeczytaj, co warto o nich wiedzieć.

Zacznijmy od ważnych pytań: co to jest zdrowa żywość i czym różni się od produktów dostępnych w sklepach spożywczych i marketach? Zdrowa żywność, określana również jako „bio”, to żywność wyprodukowana w sposób ekologiczny - bez użycia sztucznych nawozów i pestycydów, wyhodowana z nasion, które nie są poddawane radiacji i nie są genetycznie modyfikowane. Taki proces produkcji powoduje, że produkty „bio” nie zawierają szkodliwych związków chemicznych, które bardzo niekorzystnie wpływają na ludzki organizm. Wysokie stężenie takich związków może powodować uszkodzenia układu nerwowego, rozrodczego, zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia raka czy wad wrodzonych u niemowląt. Ponadto, produkcja zdrowej żywności jest korzystniejsza dla środowiska naturalnego, ponieważ eliminacja pestycydów i sztucznych nawozów nie powoduje zanieczyszczenia wody, gleby i powietrza. Właściciele sklepów ze zdrową żywnością dbają o to by dostępne w nich produkty posiadały międzynarodowe certyfikaty ekologicznych upraw i hodowli.

Czy warto kupować w sklepach ze zdrową żywością, skoro ceny produktów są wyższe, niż w supermarketach? Biorąc pod uwagę przedstawione wcześniej argumenty, odpowiedź brzmi: „tak!”. Jednak to właśnie wyższa cena, w porównaniu z cenami w dyskontach spożywczych, jest często powodem zniechęcenia konsumentów.

 

Nie tylko wegetarianie

Wielu osobom sklepy ze zdrową żywością kojarzą się z wegetarianizmem lub weganizmem. I choć rzeczywiście w takich sklepach znajdziemy szeroki wybór produktów bezmięsnych, kupimy w nich również mięso, wędliny, jaja, nabiał i inne produkty pochodzenia zwierzęcego ze sprawdzonych ekologicznych hodowli i przetwórni, w których zamiast szkodliwych konserwantów i „ulepszaczy”, stosuje się tradycyjne sposoby przetwórstwa.

 

Ciekawe smaki z kraju i ze świata

Na półkach i ladach sklepów ze zdrową żywnością możemy kupić zarówno produkty krajowe, jak i  importowane z całego świata. Są to różnego rodzaju przyprawy, bakalie, orzechy, zboża, mąki, sosy, konfitury, oleje, soki, słodkości i przekąski, warzywa i owoce. Smakosze poszukujący nowych przepisów i nowych doświadczeń kulinarnych kupują tu składniki potraw z różnych stron naszego globu.

Warte uwagi są również produkty lokalne. Sklepy ze zdrową żywnością oferują świeże sery, również kozie i owcze, jaja typu „0” i przepiórcze, tradycyjne wędliny, miody i pieczywo produkowane lokalnie i ekologicznie, często w małych wytwórniach i gospodarstwach na wsi.

 

Żywność dla wyjątkowych

W sklepach ze zdrową żywnością zaopatrują się również osoby, którym szkodzą pewne grupy produktów. Mowa tu przede wszystkim o alergikach, diabetykach i osobach ze skazą białkową. Zatem w ofercie znajdują się produkty bezglutenowe, bez laktozy, bezcukrowe, substytuty cukru (ksylitol, stewia). Rodzice dzieci cierpiących na różnego rodzaju alergie pokarmowe również kupią w sklepach ze zdrową żywnością produkty do komponowania wartościowych i zdrowych posiłków dla swoich pociech.  

 

Nie tylko żywność

Coraz więcej sklepów z produktami „bio” rozszerza swoją ofertę o suplementy diety oraz naturalne kosmetyki, środki czyszczące i piorące, które, podobnie jak ekologiczna żywność, są przyjazne naszym organizmom i naszemu środowisku.

 

Tekst: MC


Tagi: zdrowa żywność żywność eko zdrowe odżywianie zakupy

comments powered by Disqus