Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Zdrowy styl życia » Recykling elektroniki - jak pozbyć się zużytego sprzętu?

Recykling elektroniki - jak pozbyć się zużytego sprzętu?

Recykling elektroniki - jak pozbyć się zużytego sprzętu?

Każdy z nas co jakiś czas wymienia telefon, kupuje nowe komputery, telewizory, sprzęty AGD. Stare urządzenia z reguły lądują po prostu na śmietniku. Jest to niezgodne z prawem. Elektronika podlega recyklingowi. Aby się jej pozbyć, konieczny jest wywóz odpadów niebezpiecznych. Jak to działa?

Na czym polega odbiór zużytej elektroniki?

Aby pozbyć się zepsutych bądź przestarzałych sprzętów elektronicznych, wystarczy znaleźć firmę oferującą wywóz odpadów niebezpiecznych, skontaktować się z nią, ustalić dogodny dla obu stron termin i podpisać umowę. Koszty oczywiście są po stronie zamawiającego. To on płaci za przyjazd i transport do miejsca, w którym sprzęt poddawany jest recyklingowi. Wszystkie informacje dotyczące tego, co dzieje się potem z odebraną elektroniką, znajdują się w umowie. Możliwe jest więc dokładne sprawdzenie całego procesu.

 

Dlaczego elektronika uważana jest za odpad niebezpieczny?

Sprzęt elektroniczny został zakwalifikowany jako odpad niebezpieczny stosunkowo niedawno. Stało się tak za sprawą nowoczesnych technologii, które wyposażają monitory, telefony, drukarki czy komputery przenośne w ekrany ze środkami chemicznymi. Ponadto większość części wewnątrz takiego sprzętu (jak procesory, dyski czy karty) powinna zostać zutylizowana. Części te tworzone są z mieszaniny materiałów, które nie ulegają recyklingowi, takich jak plastik, i trudno je ponownie wykorzystać. Nie zapominajmy również o dużych sprzętach AGD, takich jak lodówki, pralki czy mikrofalówki. Wszystkie te urządzenia wyposażone są w mechanizmy, które mogą być poddane recyklingowi. Recyklingiem zajmują się wyspecjalizowane firmy. Wiele z takich urządzeń to po prostu złom, jednak wewnętrzne mechanizmy mogą zostać przetworzone.

 

Odbiór zużytej elektroniki jako świadectwo świadomości ekologicznej

Bardzo często gromadzimy w domach stare telefony, myśląc, że przydadzą się jeszcze, kiedy nasz obecny smartfon zacznie szwankować. Prawda jest jednak taka, że biegniemy wtedy do sklepu po nowy. Oddawanie do recyklingu zużytej elektroniki to nie tylko pozbywanie się śmieci, ale przede wszystkim świadectwo świadomości ekologicznej: oddając zużyte, stare i zepsute urządzenia do ponownego wykorzystania w przemyśle, dbamy o środowisko.

 

Transport odpadów jest usługą, z której mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy.


Tagi: wywóz odpadów niebezpiecznych

comments powered by Disqus