Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Związki » Recepta na udany związek – czy istnieje?

Recepta na udany związek – czy istnieje?

Recepta na udany związek – czy istnieje?

Z zazdrością spoglądamy na małżeństwa, które przeżyły ze sobą kilkadziesiąt lat i nadal trwają. Z uporem próbujemy wyciągnąć z nich te magiczne recepty, dzięki którym jest to możliwe. Chcemy znać gotowy przepis na udaną miłość i czym prędzej wypróbować go we własnych związkach. Może nie tędy droga?

Są takie związki, które przetrwają najcięższe burze. Są też ludzie, którzy wiążą się ze sobą, pomimo fundamentalnych różnic, na przykład w pochodzeniu, poglądach czy wartościach, a i tak tworzą zgrany zespół. Tymczasem na przeciwnym biegunie mamy pary, które po kilku latach bycia razem stwierdzają nagle, że nic ich nie łączy lub zwyczajnie nie potrafią się dogadać. W chwili, gdy jeden związek świętuje 10-lecie bycia razem, kilka innych formalnie przestaje istnieć na mocy decyzji sądu. Co mają ci pierwsi, czego brakuje tym drugim? Czy chodzi o jakąś sekretną metodę? Uniwersalnej recepty na satysfakcjonujący związek na pewno nie ma. Z prostej przyczyny – każdy związek jest inny. Można się jednak pokusić o wyliczenie kilku wskazówek, które ulepszą każdą relację.

1. Rozmowa to podstawa

Bardzo często sytuacja w związku wygląda następująco: partnerzy mieszkają ze sobą, dzielą wspólne łóżko i rachunki, jedzą razem posiłki. Niby się znają, niby wiedzą, co słychać u każdego z osobna, a nagle okazuje się, że to nie wystarczy, bo brakuje między nimi szczerej rozmowy. Wielokrotnie tłamsimy w sobie trudne uczucia i boimy się poruszać bolesne tematy. Tylko skąd partner ma wiedzieć, że jest nam źle, jeśli sami mu o tym nie powiemy? Nie wszystkiego może się przecież domyślić, zwłaszcza kiedy skrzętnie ukrywamy prawdziwe emocje. Nie ma rozmowy – nie ma rozwiązania problemu. Albo jest jedynie rozwiązanie ostateczne – kiedy przemilczany problem urósł do takich rozmiarów, że pozostaje już tylko rozstanie.


2. Empatyczna rozmowa połową sukcesu

Nauczmy się więc przerabiać problemy w rozmowie. Rozkładać je na czynniki pierwsze, szukać ich źródeł i potencjalnych rozwiązań. Niech mówienie sobie nawzajem o indywidualnych potrzebach oraz obawach wejdzie nam w krew i stanie się czymś naturalnym. Nie wyrzucajmy jednak swoich frustracji z impetem karabinu maszynowego. Mówmy o nich spokojnie i zawsze starajmy się wejść w skórę partnera, by zrozumieć jego punkt widzenia.


3. Myślenie stereotypami szkodzi

Jeśli chcesz sprawić przyjemność swojej kobiecie, kup jej różę, zabierz na romantyczną kolację i zawsze pamiętaj o rocznicy. Każdy mężczyzna słyszał takie „niezawodne” porady. Problem w tym, że mają się one nijak wobec tylu odmiennych osobowości, jakie reprezentujemy. Nie każda kobieta to romantyczka, a i nie każdy mężczyzna to typ zdobywcy. Stereotypy porządkują rzeczywistość, ale mogą też zburzyć wspólny świat. Dotyczy to podziału ról w związku, oczekiwań wobec siebie w sferze seksualnej czy zagadnień, takich jak wierność i moralność. Każdy związek jest inny – warto to powtórzyć. Jedni będą szczęśliwi w tak zwanym wolnym związku, inni mogą dostrzec kwintesencję miłości w burzliwych kłótniach i namiętnych pojednaniach, jeszcze inni będą czerpać satysfakcję z realizacji tradycyjnego modelu rodziny. Wszyscy mają szansę doczekać srebrnych godów.


4. Warto mieć swój własny świat

Dzielenie wspólnych zainteresowań jest ważne – pomaga się zrozumieć i umacnia więź. Ale równie istotne jest posiadanie swojej własnej, odrębnej pasji. Nawet w związku nadal pozostajemy indywidualnościami. Choć na początku znajomości wszystko chcemy robić razem i nie odstępować siebie na krok, przyjdzie taki moment, w którym ta zażyłość zacznie nas uciskać. Będziemy wtedy szukali prywatnej przestrzeni tylko dla siebie. I warto mieć taki azyl. Samodoskonalenie się we własnej dziedzinie wpływa też znacznie na naszą atrakcyjność w oczach partnera.


5. Nie warto za to być małostkowym

Roztrząsanie drobnostek prowadzi do niepotrzebnych kłótni. Skupmy się na rozwiązywaniu ważnych problemów, zamiast poświęcać czas na tak nieistotne kwestie jak ta, że ktoś nie umył po sobie talerza lub spóźnił się z zapłaceniem rachunku.


6. I za bardzo słuchać innych

Ani teściowa (nawet ta wspaniałomyślna), ani oświecona koleżanka czy najlepszy przyjaciel nie mogą wchodzić z butami w nasz związek. Dwie osoby wystarczą do tego, by podejmować odpowiedzialne decyzje i wiedzieć, co jest dla nich dobre. Jeśli z jakichś przyczyn mają z tym problem, niech poradzą się osoby kompetentnej, czyli psychologa lub psychoterapeuty.


Elżbieta Gwóźdź


Tagi: związki jak zbudować udany związek

comments powered by Disqus