Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Zdrowy styl życia » Próchnica: jak powstaje, jak ją leczyć?

Próchnica: jak powstaje, jak ją leczyć?

Próchnica: jak powstaje, jak ją leczyć?

Próchnicy można skutecznie zapobiegać. Można ją też wyleczyć, choć jest to już trudniejsze.

Statystyki nie nastrajają pozytywnie: próchnicę ma aż 95% dorosłych, a 57% osób po 40-ce nosi protezę. Próchnica to problem, który dotyczy również ponad połowy dzieci. Najczęściej przyjmuje się, że przyczyną próchnicy jest nadmierna konsumpcja słodyczy. Nie jest to pozbawione prawdy, ale są też inne przyczyny. Próchnica powstaje wskutek odwapnienia i rozpadu twardych tkanek zęba. Co zapoczątkowuje ten proces?

 

Co wywołuje próchnicę?

Próchnicę wywołują bakterie. W jamie ustnej każdego z nas żyje ok. 50 miliardów bakterii, ale większość z nich pozostaje bez realnego wpływu na stan naszego zdrowia. Szkodliwe są te z nich, które podczas rozkładania cukrów wydzielają kwasy organiczne. Ten gatunek bakterii określa się mianem Streptococcus mutans. Ich najbardziej widocznym „produktem” jest żółty nalot na zębach.

Próchnicy nie wywołują właściwie tylko białka, tłuszcze oraz czysta woda. Batony, cukierki, owoce zawierające dużą ilość cukru, ciastka, słodzone napoje (w tym kawa i herbata) – wszystkie te produkty dostarczają bakteriom węglowodanów, którymi żywią się drobnoustroje.

 

Próchnica: jak się zaczyna?

Bakterie podczas rozkładania cukrów wydzielają różne kwasy organiczne, które wpływają ujemnie na poziom pH w jamie ustnej. Pociąga to za sobą stopniową demineralizację szkliwa – jest to proces polegający na rozpuszczaniu się oraz wypłukiwaniu jonów wapnia. Po upływie dłuższego czasu na szkliwie powstaje biała, matowa plama, ciemniejąca na ogół od zawartych w żywności barwników. W tym stadium możliwe jest jeszcze zatrzymanie szkodliwego dla zdrowia zębów procesu.

W razie zlekceważenia pierwszych oznak próchnica będzie się rozwijać dalej, doprowadzając do zniszczenia zębiny. Drobnoustroje wnikną w głębsze warstwy zęba i spowodują ubytki. Jeśli nie zostanie podjęte leczenie, bakterie przedostaną się w końcu do miazgi zębowej. Na tym etapie objawów próchnicy nie da się już zignorować: zęby bolą, są wrażliwe na zmiany temperatury. Im szybciej zostanie podjęte leczenie stomatologiczne, tym większa szansa na uratowanie zębów.

 

Jak wygląda leczenie?

Nawet w bardzo zaawansowanym stadium próchnicy jest jeszcze szansa na uratowanie zęba, jeśli drobnoustroje nie wniknęły do miazgi. Po wniknięciu następuje proces zapalny, którego nie da się już odwrócić. Wtedy niezbędne jest usunięcie miazgi (na tym polega właśnie leczenie kanałowe). Stomatolog po wykonaniu miejscowego znieczulenia wyjmuje miazgę specjalistycznym przyrządem. W razie trudności używa preparatów, które mają za zadanie osłabić ząb i umożliwić zabieg. Po usunięciu miazgi przychodzi czas na czyszczenie kanałów zęba, wypełnia się je pastą stomatologiczną, a następnie zakłada plombę.

 

Interesuje Cię tematyka zdrowotna? Wejdź tutaj: https://www.product-port.com/pl/

 


Tagi: próchnica leczenie próchnicy

comments powered by Disqus