Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Związki » Podział obowiązków w domu – kiedy jest niesprawiedliwy?

Podział obowiązków w domu – kiedy jest niesprawiedliwy?

Podział obowiązków w domu – kiedy jest niesprawiedliwy?

Dwoje ludzi dzielących ze sobą przestrzeń mieszkalną zobowiązuje się dbać o nią jak o wspólne dobro. Co złego może z tego wyniknąć? Okazuje się, że podział obowiązków to bardzo trudna kwestia, a jego realizacja bywa źródłem poważnych konfliktów.

 

Obowiązki domowe

To naturalne, że mieszkający ze sobą ludzie dzielą się obowiązkami. Nie ma jednego, właściwego podziału tychże – wszystko zależy od tego, ile mieszkańcy domu pracują poza jego murami, czy mają dzieci i jak sprawdzają się w poszczególnych czynnościach.

Niestety bardzo znaczącą rolę przy podziale obowiązków domowych wciąż odgrywają stereotypy. A te bywają bezlitosne – w naszej kulturze szczególnie dla kobiet. To kobiety, nawet jeśli jednocześnie pracują na etat, są zwykle obarczone obowiązkiem dbania o dom i dzieci.

Mężczyźnie za to przypadają w udziale o wiele rzadsze naprawy czy prace remontowe. Jeśli kobieta w związku pracuje tyle samo, co jej partner, a do tego na nią spada 100% obowiązków domowych, jest to z pewnością niesprawiedliwy układ.

Ponadto, aby żyć w zgodzie ze sobą, warto odrzucić stereotypy i dokonać podziału w oparciu o swoje umiejętności. Jeśli kobieta jest doskonałym kierowcą, za to mężczyzna spełnia się w gotowaniu, nie ma powodów, dla których mieliby pełnić wynikające z tego funkcje odwrotnie, i to w dodatku tylko z uwagi na konwenanse społeczne.

 

Nowy mieszkaniec

Podział obowiązków bardzo często ulega zmianie, kiedy w domu pojawiają się dzieci. Rodzice muszą wówczas przewartościować swoje utarte schematy funkcjonowania. Ojciec powinien uczestniczyć w wychowaniu i pielęgnacji dzieci, nawet jeśli uważa, że ma do tego dwie lewe ręce.

Kiedy maluch rośnie warto i jego włączać w obowiązki domowe. Nie chodzi o to, by od najmłodszych lat składać na jego barki wyrafinowane domowe prace, ale by angażować młodego człowieka w życie rodziny.

Dzieci początkowo co prawda na swój sposób, ale za to bardzo chętnie, pomagają swoim rodzicom w gotowaniu, sprzątaniu i naprawach. Muszą jednak wyraźnie widzieć, że żaden rodzic nie bierze na siebie nadmiaru prac. Inaczej utrwalą w sobie przekonanie, że nierówny podział jest słuszny.

 


Tagi: podział obowiązków obowiązki domowe

comments powered by Disqus