Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Rozrywka » Najlepsze seriale 2014 roku

Najlepsze seriale 2014 roku

Najlepsze seriale 2014 roku

W 2014 roku zadebiutowało kilka świetnych produkcji telewizyjnych, których kontynuacje już można uznać za równie gorąco wyczekiwane.

1. „Penny Dreadful” („Dom grozy”)

Londyn, schyłek XIX wieku. Brudny, zepsuty, mglisty świat. Nocą nikt tutaj nie jest bezpieczny, nawet we własnym domu. Brutalne zbrodnie, tajemnicze zniknięcia i śmierć czająca się za rogiem – czy to aby na pewno efekt działalności człowieka? Wątpią w to szczególnie mieszkańcy pewnej rezydencji. Sir Malcolm Murray i jego protegowana Vanessa Ives od lat polują na upiory. Tej dwójki nic nie zdoła zadziwić – demony, wilkołaki, wampiry, obrzydliwe bestie z piekła rodem, dusze, które nie mogą zaznać spokoju…

Miłośnicy powieści gotyckich będą wzdychać z zachwytu oglądając „Penny Dreadful”. Twórcy serialu czerpią garściami z dorobku Oscara Wilde’a, Mary Shelley czy Brama Stokera. Pierwszy sezon to wysyp doskonale znanych nam postaci. Pojawiają się Dorian Gray, Mina Murray, doktor Frankenstein i jego potwór, a w rozmowach głównych bohaterów co rusz majaczą hrabia Dracula i Jonathan Harker. Imponuje także obsada – Josh Hartnett, eks Bond Timothy Dalton oraz zachwycająca Eva Green, dla której estetyka grozy zdaje się być najpiękniejszą dekoracją.

2. „Salem”

Pozostajemy w mrocznym klimacie fantasy. Zmieniamy jednak czas i miejsce akcji. Fabuła serialu rozgrywa się oczywiście w XVIII-wiecznym Salem, w Massachusetts. Trudno się nie domyślić, że głównymi bohaterkami są tutaj czarownice – piękne intrygantki, które roztaczają kontrolę nad miasteczkiem przy pomocy zaklęć i uroków rzucanych na mieszkańców. Na ich drodze do pełni władzy staje jednak powracający z wojny kapitan John Alden (w tej roli Shane West). Salem, które opuścił przed laty, teraz okazuje się być zupełnie innym miejscem – jakby rzeczywiście owładniętym przez czarodziejskie moce, w które przecież nigdy nie wierzył. Rozgrywające się na jego oczach straszliwe wydarzenia nie pozwalają mu jednak wątpić w faktyczne działanie czarnej magii.

3. „Fargo”

Brzmi znajomo? Tak, ten serial ma wiele wspólnego z filmowym dziełem braci Coen z 1996 roku. Ethan i Joel są zresztą jego producentami wykonawczymi. Tym, co najbardziej przybliża odbiorcom serialu jego kinowy pierwowzór jest miejsce akcji – prowincjonalne miasteczko w pokrytej śniegiem, mroźnej Minnesocie. Punkt zapalny fabuły to pojawienie się tu tajemniczego jegomościa, Lorne Malvo. Wraz z jego przybyciem, mieszkańcy odkrywają kolejne trupy, co, jak na ironię, ożywia codzienność lekko skostniałego Bemidji. Do pracy raźnie zabierają się funkcjonariusze, a widzowie mogą z zainteresowaniem śledzić intrygujące perypetie głównych bohaterów. Szczególnie zagadkowe są dwie postacie – wspomnianego już przybysza oraz styranego życiem sprzedawcy ubezpieczeń Lestera Nygaarda. W tych rolach Billy Bob Thornton oraz Martin Freeman. Obsada jest niezaprzeczalnym atutem produkcji. Obok wymienionych sław, na pochwałę zasługuje aktorka Allison Tolman, która, zdaniem wielu, w roli zastępczyni szeryfa sprawdza się nawet lepiej, niż filmowa Frances McDormand.

4. „True Detective” („Detektyw”)

O „Detektywie” powiedziano już chyba wszystko, bo od pierwszego odcinka serial ten budził ogromne emocje. Otworzył też wielki powrót Matthew McConaughy’ego do ambitnego kina. Ledwie zagadka tajemniczych, rytualnych morderstw została rozwiązana, a widzowie na całym świecie zaczęli spekulować o kolejnym sezonie i zaangażowanych do niego aktorach. Dziś wiadomo, że pojawią się w nim Colin Farrel, Rachel McAdams i Vince Vaughn oraz Taylor Kitsch. „Detektyw” to serial inny niż wszystkie. Dla wielbicieli mocnych kryminałów pozycja obowiązkowa.

5. „The Knick”

Obok obrazu, za który odpowiada sam Steven Soderbergh trudno byłoby przejść obojętnie. Powinni go obejrzeć także wszyscy wielbiciele seriali o tematyce medycznej, przede wszystkim zaś fani „House’a”. W „The Knick” również mamy cynicznego i aroganckiego naukowca, który wraz z grupą swoich protegowanych wypróbowuje innowacyjne metody leczenia pacjentów. Innowacyjne przynajmniej jak na początek XX wieku, bo w tym czasie właśnie rozgrywa się akcja. Serial można z powodzeniem uznać za mistrzowsko wyreżyserowany. W roli głównej Clive Owen.

6. „The Affair”

Co dzieje się, gdy jako ułożony mężczyzna, wzorowy mąż i ojciec, nagle spotykasz kobietę, która okazuje się być miłością twojego życia? Na to pytanie starają się odpowiedzieć twórcy serialu. Sprawiedliwie jednak przedstawiają nie tylko perspektywę zdradzającego mężczyzny, ale też jego kochanki – zamężnej kobiety, zdruzgotanej po stracie dziecka. „The Affair” otrzymał w tym roku dwa Złote Globy w kategoriach: najlepszy serial dramatyczny oraz najlepsza aktorka w serialu dramatycznym (nagroda dla Ruth Wilson).

Elżbieta Gwóźdź


Tagi: seriale najlepsze seriale telewizja

comments powered by Disqus