Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Rozrywka » „Miasteczko Twin Peaks” po raz trzeci

„Miasteczko Twin Peaks” po raz trzeci

„Miasteczko Twin Peaks” po raz trzeci

David Lynch i Mark Frost zapowiedzieli, że w 2016 roku gotowy będzie trzeci sezon legendarnego „Twin Peaks”. W jaki sposób twórcy zamierzają wskrzesić kultową historię sprzed niemal 25 lat?

„Nie mam pojęcia, dokąd nas to zaprowadzi, ale mam zdecydowane przeczucie, że będzie to miejsce jednocześnie wspaniałe i straszne” – tak mawiał agent FBI Dale Cooper, główny bohater „Miasteczka Twin Peaks”, i tak samo mówi dziś David Nevins, dyrektor stacji Showtime, dzięki której za dwa lata zobaczymy kontynuację serialu. Kontrowersyjny projekt duetu Lynch i Frost nastręcza jednak mnóstwa wątpliwości. 


Przełomy…

Rok 1990 był przełomowym czasem w historii telewizji, właśnie za sprawą „Twin Peaks”. Fabuła skoncentrowana wokół tajemniczego zabójstwa licealistki Laury Palmer zahipnotyzowała widzów na 28 odcinków i jeden film pełnometrażowy. Pomysł Lyncha i Frosta przetarł szlaki, przełamał konwencje i sprawił, że dziś możemy oglądać wiele naprawdę dobrych seriali. Co właściwie zrobili twórcy? Przede wszystkim odżegnali się od powielania schematów, a dzięki temu pokazali, że dwie standardowe formy telewizyjne mogą współistnieć i porywać tłumy. Zburzyli w ten sposób podział na serialowe tasiemce, w których akcja ciągnie się jak guma do żucia, i na seriale fabularne, spójne, z wyraźnym początkiem i końcem. Okazało się, że elementy jednego i drugiego można połączyć i uzyskać coś zupełnie genialnego. 


… i bicie się w pierś

A teraz trochę więcej pokory. Serial, choć prędko zyskał miano kultowego, przez wielu, łącznie z twórcami, był traktowany jako porażka. W toku jego produkcji zbyt dużej ilości wątków nie przemyślano, a film „Ogniu, krocz za mną”, będący jednocześnie prologiem i epilogiem, rozczarował, bo nie rozwiał mnożących się wraz z postępem fabuły wątpliwości. Nic więc dziwnego, że wątpliwości mnożą się i teraz, gdy wiemy już na pewno, że trzeci sezon serialu powstanie. Czy Lynch zaliczy kolejną porażkę, a może stworzy interesującą klamrę całej historii? Wielu liczy na to drugie. W psychodelicznym śnie agenta Coopera Laura Palmer mówi mu przecież, że spotkają się dokładnie za 25 lat. 

Jak na razie nie wiadomo jeszcze nic na temat obsady. 

 

Tekst: Elżbieta Gwóźdź


Tagi: rozrywka miasteczko twin peaks tv seriale

comments powered by Disqus