Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Zdrowy styl życia » Leki pochodzenia naturalnego – czy są skuteczne?

Leki pochodzenia naturalnego – czy są skuteczne?

Leki pochodzenia naturalnego – czy są skuteczne?

We współczesnej medycynie mamy do czynienia ze znamiennym zwrotem w stronę leków pochodzenia naturalnego. Okazuje się, że naturalne substancje wchodzące w skład roślin mają o wiele większy potencjał leczniczy, niż może się wydawać laikom.

Stosowanie środków leczniczych pochodzenia roślinnego stanowi domenę fitoterapii, dziedziny naukowej zajmującej się badaniem wpływu poszczególnych ziół oraz ich pochodnych na ludzki organizm. Środki te mogą służyć zarówno leczeniu różnych chorób, jak i profilaktyce. Kupuje się je w postaci nalewek, wyciągów, maści, tabletek, syropów, a także nieprzetworzonego w żaden sposób suszu (do którego potrzebny może być waporyzator).

 

Czym fitoterapia różni się od ziołolecznictwa?

Tradycyjne ziołolecznictwo to zespół tradycyjnych procedur, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Fitoterapia natomiast jest pełnoprawną dziedziną naukową, bazującą na dowodach empirycznych, potwierdzających skuteczność lub nieskuteczność tychże procedur. Nowoczesny sprzęt medyczny pozwala z bardzo dużą dokładnością oszacować potencjał leczniczy poszczególnych ziół.

 

Różne rodzaje leków roślinnych

Jak już wspomnieliśmy, leki roślinne dostępne są w sprzedaży pod różnymi postaciami.

  • Nalewki uzyskuje się m. in. poprzez macerację. Jest to metoda polegająca na zalaniu substancji roślinnej zawierającym alkohol etylkowy (70%) rozpuszczalnikiem. Po kilku dniach ciecz powstała w ten sposób przybiera odpowiednią konsystencję i jest gotowa do konsumpcji.

  • Wyciągi również powstają poprzez macerację, z tym że uzyskany roztwór jest bardziej gęsty ze względu na większe stężenie substancji czynnych. Zagęszczanie następuje wskutek odparowywania rozpuszczalnika lub dodania substancji tzw. obojętnych.

  • Syropy to roztwory czystego cukru. W sokach owocowych oraz wyciągach roślinnych cukier stanowi 45% ich składu, w syropie natomiast – 64%. Duża zawartość cukru zapobiega powstawaniu i rozwojowi szkodliwych bakterii.

  • Susz służy do robienia naparów (poprzez zalanie wrzącą wodą) lub do waporyzacji. Waporyzacja jest metodą nieco bardziej kosztowną, ponieważ wymaga użycia specjalnego urządzenia, jakim jest vaporizer. Urządzenie to podgrzewa susz do takiej temperatury, by zaczął parować. Parę powstałą w ten sposób należy wdychać.

 

Vaporizer do medycznej marihuany

Waporyzator umożliwia korzystanie ze zdrowotnych właściwości ziół w jeden z najbardziej skutecznych sposobów. Zaleca się go w szczególności osobom zażywającym medyczną marihuanę. (waporyzacja marihuany daje o wiele lepsze efekty niż jej palenie). Bardzo ważna jest jednak jakość waporyzatora, dlatego lepiej zainwestować w sprzęt, który został wykonany zgodnie z najwyższymi standardami produkcji, np. w Pax 3, Flowermate czy Crafty.

 

Leki pochodzenia roślinnego są znacznie łagodniejsze od medykamentów nasyconych chemią, raczej nie powodują też skutków ubocznych. Ich skuteczność terapeutyczna wciąż potwierdzana jest kolejnymi badaniami, które nie pozostawiają wątpliwości, że zioła z biegiem czasu będą w coraz większym stopniu wykorzystywane w medycynie.

 


Tagi: fitoterapia waporyzator vaporizery

comments powered by Disqus