Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Hobby » Jak znaleźć swoje hobby?

Jak znaleźć swoje hobby?

Jak znaleźć swoje hobby?

Hobby powinno być dla nas odskocznią od codziennych obowiązków i problemów, pozwalającą nieustannie się rozwijać albo po prostu – dobrze bawić. Co jednak, kiedy mija kolejny rok naszego życia, a my nie możemy pochwalić się żadną pasją?

Wydawałoby się – sprawa oczywista. Każdy w końcu posiada coś, co lubi robić w wolnym czasie, czemu jest w stanie poświęcić całe godziny, co sprawia mu prawdziwą przyjemność. Jednak w dobie rozwoju technologii, kiedy większość czasu po szkole, zajęciach czy pracy spędzamy przy komputerze, coraz więcej osób ma problem ze znalezieniem tego czegoś, co byłoby dla nich oderwaniem od codziennej rzeczywistości. Rezygnujemy z kreatywnych zajęć na rzecz tego, co jest praktyczne i co mogłoby pomóc nam w rozwoju przyszłej kariery. A przecież hobby także może być podstawą albo chociaż jednym z elementów naszego życia zawodowego. Tylko jak je odnaleźć?

1. Ciągle próbuj nowych rzeczy. Im bardziej różnorodne, tym większa szansa, że trafisz na to coś. Zapisz się na zajęcia w pobliskim klubie sportowym, obejrzyj aktualną wystawę w lokalnym muzeum, spróbuj coś uszyć, nakręć krótki film swoją komórką. Nie wyjeżdżaj na wakacje dwa razy w to samo miejsce, nie czytaj cały czas książek z tego samego gatunku, nie gotuj w kółko trzech potraw, których nauczyłeś się kilka lat temu.

2. Pomyśl, co lubiłeś robić jako dziecko lub nastolatek. Choć niektóre z naszych dziecięcych pasji mogły się nieco przedawnić, nie należy z miejsca ich wszystkich lekceważyć. Pamiętasz lekcje tańców towarzyskich, na które zapisali Cię rodzice? Okładki zeszytów pokryte Twoją artystyczną twórczością? Albo opowiadania o alternatywnych światach, pisane po kryjomu na lekcjach? Być może nie we wszystkim, co wówczas robiłeś, byłeś mistrzem, może jednak znajdziesz coś, co sprawiałoby Ci przyjemność i dzisiaj?

3. Poszukaj wsparcia. Wiele rzeczy łatwiej i przyjemniej robi się w towarzystwie – może więc odnajdziesz swoją pasję dzięki znajomym? Jeśli któryś z Twoich przyjaciół uprawia sport ekstremalny, chodzi regularnie na spotkania teatralne albo uczy się tworzenia stron internetowych, poproś go o zabranie Cię raz ze sobą. Może też połkniesz bakcyla i wspólnie będziecie rozwijać swoją pasję?

4. Nie poddawaj się. Obserwowanie osób, które od dziecka rozwijają swoje pasje i budują wokół nich kariery, może być nieco zniechęcające. Nie każdy jednak od pierwszych lat wie, jak będzie wyglądać całe jego życie. Swoje hobby można równie dobrze odnaleźć w wieku piętnastu, co i pięćdziesięciu lat – najważniejsze to nieustannie mieć otwarty umysł i nie zrażać się po pierwszych niepowodzeniach.

 

Tekst: KJR


Tagi: zainteresowania hobby jak znaleźć swoje hobby wolny czas

comments powered by Disqus