Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Hobby » Jak wybrać sport dla siebie?

Jak wybrać sport dla siebie?

Jak wybrać sport dla siebie?

Czujesz, że wylegiwanie się przed telewizorem w każdej wolnej chwili nie wpływa najlepiej na Twoje zdrowie? Po przejściu kilku schodów dostajesz zadyszki? Pora w końcu pomyśleć o regularnej aktywności fizycznej. Jeśli nie wiesz, na jaki sport się zdecydować, rozważ poniższe czynniki.

Przyjemność

Aktywność fizyczna sprawia, że w naszym organizmie wyzwalają się endorfiny. Dlatego trenując regularnie będziemy w lepszej formie i fizycznej, i psychicznej. Co nam jednak z tych endorfin, skoro wybrany sport traktujemy jak przymusową lekcję WF-u? Ćwiczenia mają być dla nas przyjemne, tak, abyśmy z chęcią poświęcali na nie swój wolny czas. Zastanów się więc, jaką formę aktywności możesz polubić, a raczej wybierz ją metodą prób i błędów.


Charakter

Osobowość nie jest bez znaczenia wobec dyscypliny sportu, którą mamy zamiar uprawiać. Jedni uwielbiają rywalizację, inni wolą samotnie przebiec kilkanaście kilometrów, a jeszcze inni pragną mocnej dawki adrenaliny. To wszystko ma związek z naszym charakterem. Nie kieruj się zatem aktualną modą na dany sport lub tym, co lubią znajomi. Kieruj się własnymi upodobaniami i potrzebami.


Zdrowie i wiek

To akurat czynniki, które będą nas zasadniczo ograniczać. Niestety, nie możemy ich ignorować. Sport to zdrowie, ale nie każda jego forma nadaje się dla wszystkich. Jeśli masz kłopoty zdrowotne, odwiedź lekarza i dowiedz się, jakiej aktywności fizycznej lepiej, w Twoim przypadku, unikać. Wiek także może nam stanąć na drodze do wykonywania poszczególnych ćwiczeń, zwłaszcza, jeśli wcześniej intensywny ruch był rzadkością w naszym trybie życia. Ale lepiej późno niż wcale – dlatego nie rezygnuj ze sportu, lecz wybierz ten mniej wymagający.


Możliwości czasowe

Pomyśl, jak dużo czasu będziesz mógł wygospodarować na uprawianie sportu. Jeśli jesteś zapracowany i czasu u Ciebie jak na lekarstwo, postaraj się, aby miejsce, do którego będziesz uczęszczał na trening (klub fitness, basen, itd.), znajdowało się blisko domu lub miejsca pracy. Jeżeli na ruch możesz poświęcić tylko kilka godzin tygodniowo, wybierz w miarę intensywne zajęcie.


Cele

Regularne uprawianie sportu to najlepsze, co możemy zrobić, by długo cieszyć się zdrowiem. To zdrowie właśnie powinno być głównym celem przy wyborze aktywności fizycznej. Ale w parze z nim może iść również plan zrzucenia nadwagi lub chęć zwiększenia sprawności fizycznej. Jeśli nie wiesz, jaka dyscyplina najbardziej pomoże Ci w osiągnięciu postawionego celu, porozmawiaj o tym ze specjalistą – trenerem czy instruktorem.

 

Tekst: Elżbieta Gwóźdź


Tagi: aktywność fizyczna sport wolny czas

comments powered by Disqus