Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Związki » Jak rozpoznać toksyczną przyjaźń?

Jak rozpoznać toksyczną przyjaźń?

Jak rozpoznać toksyczną przyjaźń?

Przyjaźń jest, podobnie jak miłość, wartością niesłychanie cenną i ważną dla każdego człowieka. Często jednak zdarza się, że latami tkwimy, mniej lub bardziej świadomie, w związkach określanych przez psychologów mianem toksycznych.

Szczerość, lojalność, zaufanie, wzajemne zaangażowanie, szacunek dla odmienności i indywidualności, bezinteresowność - to fundamenty i przyjaźni, i miłości. Po to, aby przyjaźń rozkwitła i trwale się umocniła, potrzeba sporo czasu i starań obydwu stron. Trudno nazwać przyjaźnią powierzchowne związki wynikające na przykład z faktu wspólnej pracy czy przelotne i płytkie relacje nawiązane na facebooku, chociaż i one z czasem mogą się przekształcić w prawdziwy i głęboki związek. Wierny i oddany przyjaciel, o jakim chyba marzy każdy z nas, niekiedy jednak okazuje się przyjacielem fałszywym albo co najmniej pozornym.

Jakie sygnały powinny wzbudzić naszą refleksję? Jeżeli przyjaciółka chce na przykład mieć nas tylko dla siebie, jest zaborcza i zazdrosna o innych przyjaciół czy znajomych, nie pozostawia nam miejsca na prywatność i swobodę, mamy do czynienia z tak zwanym typem symbiotycznym i związkiem, gdzie nie ma mowy o tolerancji, szacunku i równowadze. Często spotykamy się z typem ofiary, który bez skrupułów wykorzystuje przyjaciółkę wpędzając ją w poczucie winy, jeśli ta odmawia pożyczania pieniędzy, ciuchów, kosmetyków albo nie ma czasu dla rzekomo nieszczęśliwej lub poszkodowanej. Stosunkowo łatwiej jest rozszyfrować interesowną osobę udającą przyjaźń tylko ze względu na spodziewane korzyści, niekoniecznie zresztą materialne, często towarzyskie czy prestiżowe. Plagą kobiecych przyjaźni bywa wieczna rywalka, która mimo zapewnień o lojalności nie ma zahamowań, żeby podrywać męża przyjaciółki, wykazywać swoją wyższość w pracy, przedstawiać się jako idealna matka, jednym słowem demonstrować, że jest znacznie lepsza. 

Tego rodzaju przykładów manipulacji i zachowań świadczących o toksycznej przyjaźni jest bardzo dużo, trzeba tylko chcieć je dostrzec, poddając analizie związek, który podświadomie nas niepokoi.


Tagi: relacje przyjaźń związki

comments powered by Disqus