Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Zdrowy styl życia » Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu?

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu?

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu?

Coraz więcej Polaków ma problem z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia krwi. Ciśnienie można kontrolować w domowych warunkach. Pytanie tylko: czy wiesz, jak prawidłowo je zmierzyć?

Ciśnieniomierze elektroniczne

Coraz więcej lekarzy podczas wywiadu pyta pacjentów o regularną kontrolę ciśnienia. Niektórzy lekarze dają nawet pacjentom specjalne książeczki (tak zwane dzienniczki pomiarów), w których pacjent robi stosowne adnotacje. Na rynku dostępne są coraz nowocześniejsze ciśnieniomierze elektroniczne, które dają szybki, precyzyjny pomiar. Zaletą urządzenia jest również jego niski koszt. Samo badanie jest bardzo proste, a na jego podstawie lekarz jest w stanie wychwycić nieprawidłowości i zlecić dalsze badania diagnostyczne.

 

Ciśnieniomierze zegarowe

Do samodzielnej kontroli ciśnienia pacjenci mogą również używać ciśnieniomierza zegarowego. Jest on prosty i łatwy w użyciu. Metoda osłuchowa pozwala uzyskać bardziej dokładny pomiar ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi przepływającej przez tętnicę ramienną. Osłuchiwanie dokonuje się w zgięciu łokciowym lub na tętnicy promieniowej. Mankiet zakłada się na 2-3 cm powyżej zgiecia łokciowego. Następnie mankiet należy napompować (tak aby nastąpiła pełna okluzja) i powoli zwalniać zawór powietrza. Pamiętaj o tym, że mankiet należy opróżniać wolno, z prędkością 2 mm HG na sekundę. Ciśnienie skurczowe (tzw. górne) odnotuj, gdy usłyszysz 2 wyraźne dźwięki odpowiadające 2 kolejnym uderzeniom serca. Ciśnienie rozkurczowe (tzw. dolne) odnotuj, gdy powtarzajace się dzwięki zanikną. Po zanotowaniu ciśnienia usuń mankiet z ramienia.

 

Prawidłowe ciśnienie krwi

Zakupiłeś swój pierwszy w życiu ciśnieniomierz elektroniczny. Siadasz, czytasz instrukcję i zastanawiasz się, jakie powinno być prawidłowe ciśnienie. Wszelkie sytuacje, w których ciśnienie jest za wysokie lub za niskie, powinny być dla pacjenta niepokojące. Przyjmuje się, że prawidłowe ciśnienie wynosi 120/80=135/85 mm HG. Prawidłowe wysokie ciśnienie (tak zwane graniczne) to 140/90 mm HG. Wszystko, co jest powyżej tej granicy, uznać należy za nadciśnienie, które zwiększa ryzyko zawałów mięśnia sercowego lub udaru mózgu.

 

Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem elektronicznym?

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób serca zalecane jest dwukrotne mierzenie ciśnienia - rano i wieczorem 3 razy w tygodniu. Pacjent powinien mierzyć je o stałej porze. Na ok. 30 minut przed pomiarem pacjent nie powinien pić kawy, alkoholu, palić papierosów, jeść obfitych posiłków ani uprawiać sportu. Zalecane jest również zajęcie pozycji siedzącej, która pozwoli się wyciszyć i zrelaksować. Pacjent powinien rękę, na której dokonuje pomiaru, oprzeć stabilnie na stole. Powinna być ona rozluźniona. Ubrania nie powinny jej krępować ani uciskać. W trakcie badania pacjent nie powinien się ruszać ani rozmawiać. W przypadku ciśnieniomierza nadgarstkowego należy mankiet nałożyć na ok. 1,5 cm od dłoni. Mankiety na rzepy należy mocno ścisnąć. Warto również podkreślić, że mankiet powinien znajdować się w trakcie pomiaru na tej samej wysokości, co serce. Do tego celu można użyć podpórki pod rękę lub zwiniętego ręcznika. Podczas badania dłoń powinna być odwrócona do góry.

Jeżeli prowadzisz dzienniczek pomiarów, to pamiętaj o tym, aby oprócz daty, godziny i wyniku pomiaru zanotować również inne istotne informacje, dotyczące np. zażywanych w danym dniu leków czy samopoczucia. W przypadku pacjentów kardiologicznych pomiar powinien być dokonywany przed przyjęciem leków.


Tagi: ciśnieniomierze zegarowe ciśnieniomierze kredos sprzęt medyczny ciśnieniomierze elektroniczne

comments powered by Disqus