Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Zdrowy styl życia » Jak oczyścić organizm?

Jak oczyścić organizm?

Jak oczyścić organizm?

Jednocześnie ze spożywanym pokarmem do organizmu przedostaje się bardzo dużo substancji toksycznych. W warunkach równowagi fizjologicznej organizm powinien się z nich samoistnie oczyszczać, jednakże nie zawsze tego rodzaju proces jest skuteczny.

Kłopoty z prawidłowym samooczyszczaniem możemy mieć na przykład zimą, kiedy procesy metaboliczne zwalniają i organizm nie radzi sobie z filtrowaniem i usuwaniem toksyn. Przyczynia się do tego nieodpowiednia dieta, przede wszystkim uboga w błonnik i produkty pełnoziarniste, powodująca zaleganie w układzie trawiennym resztek pokarmowych. Oddziałuje to negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie, wywołując efekty w postaci bólów głowy, zaparć, poczucia ociężałości i zmęczenia. W dodatku sporą część naszej diety stanowi wysoko przetworzona żywność zawierająca mnóstwo szkodliwych substancji chemicznych, zwiększających wydatnie ilość wytwarzanych w komórkach wolnych rodników tlenowych. Warto zatem, obok regularnie stosowanej, odpowiednio zbilansowanej diety, parę razy w roku wspomóc organizm, poddając go detoksykacji.

Od dawna wiadomo, że korzystna dla zdrowia, samopoczucia i wyglądu jest krótka, nieprzekraczająca bowiem jednego, dwóch dni, głodówka. Zdrowej osobie z pewnością nie zaszkodzi, tym bardziej, że generalnie jemy za dużo, a pomoże oczyścić jeśli nie cały organizm, to przynajmniej przewód pokarmowy, pozbyć się zaparć, a także paru centymetrów w talii. Proces oczyszczania całego organizmu musi natomiast trwać dłużej, ponieważ parę dni postu to za mało, aby skutecznie usunąć toksyny zgromadzone w tkance tłuszczowej czy wbudowane w ściany komórek. Tylko prawidłowa dieta obfitująca w warzywa i owoce, także suszone, produkty pełnoziarniste i kasze, picie dużej ilości wody, soków naturalnych, zielonej herbaty, unikanie przetworzonej żywności, gwarantują pozytywne rezultaty w dłuższej perspektywie.  Niekiedy można sięgnąć do dostępnych w aptekach suplementów oczyszczających.

 

Tekst: Anna Kot


Tagi: oczyszczanie organizmu zdrowie zdrowy styl życia

comments powered by Disqus