Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Rozrywka » Imprezy kulturalne we Wrocławiu w roku 2017

Imprezy kulturalne we Wrocławiu w roku 2017

Imprezy kulturalne we Wrocławiu w roku 2017

Po roku 2015, gdy Wrocław szykował się na odegranie roli Europejskiej Stolicy Kultury, a także po roku 2016, gdy Wrocław tę rolę zaszczytnie odgrywał - przed rokiem 2017 stoi nie lada wyzwanie. Wrocław musi udowodnić, że na to szacowne miano zasłużył.

Imprez kulturalnych we Wrocławiu będzie w tym roku co niemiara - zarówno tych, które odbywają się cyklicznie, jak i tych organizowanych w specjalnych okolicznościach. W kalendarium 2017 roku nie brakuje tak słynnych wydarzeń jak: Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów, Wrocławski Festiwal Krasnoludków, Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty oraz Festiwal Wratislavia Cantans.

 

Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów

Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów to najsłynniejsze wydarzenie kulturalne na świecie. W Rosju 1977 r. Międzynarodowy Dzień Muzeów ustanowiono na 18-go maja każdego roku. Noc Muzeów powstała natomiast w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów i odbywa się rokrocznie w okolicach 18 maja. Wydarzenia te obrały sobie za cel integrację przedstawicieli różnych narodów poprzez wspólne uczestnictwo w różnych przedsięwzięciach kulturalnych. Noc Muzeów we Wrocławiu zorganizowano po raz pierwszy w roku 2005. Liczba instytucji kulturalnych, które otwierają się wówczas dla zwiedzających, wynosi już niemal 100. Znajdują się wśród nich muzea, wystawy, galerie, a nawet obiekty sakralne. Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów w roku 2017 odbędzie się 20-go maja.

 

Wrocławski Festiwal Krasnoludków

Nadwiślański Kraków słynie ze smoków, nadodrzański zaś Wrocław - z krasnali. Na wrocławskich ulicach można ich spotkać już niemal 400. Wśród nich: Papę Krasnala, Rzeźnika, WrocLoveka, Gołębnika, Nowożeńców, Kaznodzieję, Syzyfki, Antykwariusza, Piwożłopka i Profesora. Krasnale doczekały się swojej własnej imprezy. Wrocławski Festiwal Krasnoludków pojawił się w roku 2010 i od tamtej pory powraca każdej jesieni. Zaczyna się radosną Paradą Krasnoludków z Rynku spod Ratusza do Parku Staromiejskiego, gdzie zostają odgrywane spektakle z udziałem krasnali. Wrocławski Festiwal Krasnoludków w roku 2017 odbędzie się we wrześniu, w zeszłym roku festiwal organizowało FM PRO.

 

Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty

Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty to impreza, podczas której dokonuje się przeglądu filmowego. Festiwal z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, świadcząc o bogatym życiu kulturalnym Wrocławia. Narodził się w 2001 roku w Sanoku, w 2002 roku przeniesiono go do Polskiego Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, a w roku 2006 już na stałe do Wrocławia. W repertuarze festiwalu znajdują się głównie filmy autorskie, warte uwagi, choć niekiedy niedoceniane w świecie zdominowanym przez mainstreamową papkę. Seanse filmowe odbywają się na mieście oraz w Kinie Nowe Horyzonty (placówce stworzonej z myślą o imprezie, choć funkcjonującej przez cały rok). Impreza odbywa się każdego lata we Wrocławiu. Festiwal Nowe Horyzonty w roku 2017 odbędzie się od 3-go do 13-go sierpnia.

 

Festiwal Wratislavia Cantans

Choć każde wielkie miasto ma swój własny festiwal, Wrocław może się poszczycić się wydarzeniem o bardzo wysokiej randze kulturalnej, któremu zresztą zawdzięcza ogólnoświatową sławę. Mowa tutaj o Wratislavia Cantans, na którym występują światowej sławy wokaliści, chórzyści, instrumentaliści i dyrygenci. Jego początki datują się na rok 1966; w 1978 znalazł się w Europejskim Stowarzyszeniu Festiwali Muzycznych w Genewie. Repertuar festiwalu stanowi głównie muzyka klasyczna i sakralna. Na początku koncerty grano w bazylice garnizonowej św. Elżbiety, z czasem przeniesiono je do Katedry św. Marii Magdaleny, a obecnie większość z nich odbywa się w Narodowym Forum Muzyki. Festiwal odbywa się każdej jesieni we Wrocławiu. Festiwal Wartislavia Cantans w roku 2017 odbędzie się od 7-go do 17-go września.

Zdjęcie główne: Vox Vratislaviensia


Tagi: imprezy kulturalne we wrocławi kultura we wrocławiu

comments powered by Disqus