Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Rozrywka » Gry planszowe – sposób na udany wieczór

Gry planszowe – sposób na udany wieczór

Gry planszowe – sposób na udany wieczór

Każdy z nas grał kiedyś w planszówki. Zazwyczaj z tego „wyrastamy”, znajdujemy sobie inne sposoby spędzania wolnego czasu, a o chińczyku, monopolu czy scrabblach myślimy z nostalgią. Czasem jednak warto wrócić do starych czasów.

Gry planszowe niesłusznie uchodzą za rozrywkę głównie dla dzieci i młodzieży. To prawda, że ich producenci znajdują nabywców głównie w tej grupie wiekowej, ale ten fakt o niczym nie przesądza. Takie gry jak warcaby, chińczyk czy scrabble są ciekawą formą spędzania wolnego czasu, która łączy przyjemne z pożytecznym. Co oprócz rozrywki dają nam gry planszowe?

 

Co dają nam gry planszowe?

Gry planszowe oprócz podstawowej korzyści, jaką jest dostarczenie rozrywki, rozwijają i stymulują umiejętności intelektualne. Zwłaszcza te bardziej rozbudowane, z większą liczbą zasad, wymagające czynnego zaangażowania w to, co dzieje się na planszy. Koronnym przykładem są tu oczywiście szachy. Ale też warcaby dają okazję do popisania się inteligencją i zdolnością przewidywania ruchów przeciwnika. Z kolei monopol jest dobrym ćwiczeniem i testem umiejętności organizacyjnych, podobnie jak inne gry strategiczne.

 

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Wszystkie gry planszowe, które wymagają zaangażowania i polegają na czymś więcej niż tylko na rzucaniu kostką, sprzyjają koncentracji (w odróżnieniu od wielu gier komputerowych, które tę zdolność wręcz osłabiają). Umiejętność dłuższego skupienia uwagi na jednej rzeczy warto rozwijać w sobie przez całe życie, a gry planszowe mogą nam w tym pomóc. Jest to ważne zwłaszcza u dzieci, które dopiero się rozwijają i są niezwykle podatne na oddziaływania edukacyjne.

 

Szeroka oferta rynkowa

Rynek gier planszowych jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nie musimy ograniczać się jedynie do najbardziej popularnych planszówek, takich jak warcaby, chińczyk, monopol czy scrabble. Mamy do wyboru całe mnóstwo mniej znanych gier, które w niczym nie ustępują tym wymienionym powyżej. Warto się zainteresować rynkową ofertą: na półkach sklepowych znajdziemy zarówno gry logiczne, strategiczne i językowe, które wymagają zaangażowania intelektualnego, jak również takie, w których liczy się przede wszystkim refleks i szybkość podejmowania decyzji. Warto też wspomnieć na końcu o grach przeznaczonych tylko dla dorosłych, które mogą być ciekawym urozmaiceniem życia łóżkowego.

 

Gry planszowe dają okazję do wspólnej zabawy w gronie bliskich i znajomych, rozwijają zdolności umysłowe i pozwalają spędzić czas wolny inaczej niż tylko przed telewizorem czy komputerem. Są ponadto sposobem na zabicie nudy w deszczowe popołudnia. Warto więc mieć choć jedną planszówkę na półce.

 


Tagi: planszówki gry planszowe

comments powered by Disqus