Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Hobby » Fotografia a sporty ekstremalne - ekstremalne zdjęcia

Fotografia a sporty ekstremalne - ekstremalne zdjęcia

Fotografia a sporty ekstremalne - ekstremalne zdjęcia

Interesujesz się fotografią sportową, a zwłaszcza ekstremalną? Chciałbyś poznać techniczne aspekty robienia tego typu zdjęć? Poniżej znajdziesz zbiór najważniejszych informacji, które pomogą Ci odpowiednio się przygotować.

W fotografii sportowej najlepiej sprawdzi się lustrzanka z szybkim autofokusem i jak najkrótszym czasem otwarcia migawki – pomogą one uzyskać odpowiednią ostrość nawet w najbardziej dynamicznych momentach. Warto zaopatrzyć się również w kilka przydatnych akcesoriów: lampę błyskową (przyda się opcja jej synchronizacji z drugą lamelką migawki), szerokokątny zoom oraz długi teleobiektyw. Jeśli planujemy robić zdjęcia z jednego stałego punktu i zależy nam na jak największej stabilności, kupmy statyw.

Jeśli naszym głównym celem jest oddanie ruchu, powinniśmy wybrać technikę panoramowania, ustawiając otwarcie migawki na czas od 1/60 do 1/15 sekundy. Najlepszy efekt da ustawienie prostopadle do kierunku ruchu fotografowanej osoby. W momencie, kiedy znajdzie się ona w naszym polu widzenia, rozpoczynamy „śledzenie jej” aparatem, przesuwając go stale w kierunku ruchu. Taka technika pozwala uchwycić poruszającego się sportowca na niewyraźnym tle. W zdjęciach wykonywanych za dnia najlepiej wykorzystać naturalne oświetlenie. Natomiast w trudniejszych warunkach fotograficznych możemy użyć lampy błyskowej, zsynchronizowanej z otwarciem migawki na czas 1/15-1/4 sekundy. Więcej na temat technik fotografii sportowej znajdziemy w specjalistycznych książkach, poświęconych temu zagadnieniu. Polecamy wybór dostępny na stronie: http://livro.pl/ksiazki/poradniki/hobby/fotografia.html.

Jak kadrować zdjęcia pokazujące sport ekstremalny? Najlepszy rezultat dają pionowe kadry, pokazujące np. wysokość skoku ze spadochronem, rozbryzgi wody podczas kitesurfingu czy krajobraz towarzyszący lotom na paralotni. Ciekawy efekt daje zarówno fotografowanie z bliska, jak i zdjęcie z dalszej odległości. Przy ujęciach tele można lepiej wydobyć głębię ostrości, zaś szerokokątne pozwalają łatwiej uchwycić akcję. Możemy też zdecydować się na złożenie kilku zdjęć w jedną fotografię, pokazującą sekwencję ruchu – to proces dość czasochłonny, ale bardzo efektowny. Oryginalnym i coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem jest również fotografowanie sportów ekstremalnych przy wykorzystaniu dronów.


Tagi: fotografia sporty ekstremalne

comments powered by Disqus