Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Zdrowy styl życia » Droga do zdrowych zębów

Droga do zdrowych zębów

Droga do zdrowych zębów

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech i przyjemny zapach z ust. Najpopularniejsza choroba jamy ustnej, próchnica, może powodować problemy: wrzodowe, płuc, serca czy nerek.

Zachowanie zdrowego uzębienia, które posłuży nam jak najdłużej, powinno więc być priorytetem. Podstawą w dbaniu o zęby jest utrzymanie odpowiedniej diety, która nie będzie bogata w cukry proste i destrukcyjne dla szkliwa kwasy, a także regularne mycie zębów. W tym artykule przedstawimy najczęstsze błędy dotyczącego tego ostatniego.

 

Wybór złej szczoteczki do zębów

Na rynku znajdziemy różne szczoteczki do zębów - manualne, elektryczne, soniczne, ultradźwiękowe o jednym z trzech stopni twardości włosia: miękkim, średnio twardym bądź twardym. Rodzaj szczoteczki powinniśmy dobrać indywidualnie do naszych potrzeb. Twarde włosie z pewnością nie sprawdzi się przy długotrwałym stosowaniu, szczególnie u osób z wrażliwymi zębami czy krwawiącymi dziąsłami. Urządzenia elektryczne osiągają kilkukrotnie lepsze wyniki w usuwaniu płytki nazębnej niż szczoteczki klasyczne - może warto więc w jedną z nich zainwestować? Pamiętaj także, że szczoteczkę należy regularnie, co trzy miesiące, wymieniać na nową. Porady dotyczące wyboru odpowiedniej szczoteczki znajdziesz na stronie http://szczoteczka-elektryczna.edu.pl

 

Niepoprawna technika szczotkowania 

Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, szczotkując zęby, jest czas. Uzębienie należy szczotkować przez dwie minuty, co najmniej dwa razy dziennie. Zbyt szybkie kończenie szczotkowania spowoduje, że płytka nazębna nie zostanie dokładnie usunięta, natomiast za długie mycie może prowadzić do uszkodzenia szkliwa i dziąseł. Ważna jest także, szczególnie w przypadku osób używających szczoteczki manualnej, poprawna technika mycia zębów. Warto jest poradzić się dentysty w kwestii tego, jaka metoda oczyszczania będzie dla nas najlepsza. Nacisk wywierany szczoteczką na zęby nie może być zbyt mocny - to prosta droga do uszkodzenia szkliwa i podrażnienia dziąseł.

 

Mycie zębów z góry

Często popełnianym błędem jest nieoczyszczanie uzębienia przy dziąsłach. To tam najłatwiej odkłada się płytka nazębna (znajduje się tam jej 50%), która może przekształcić się w kamień nazębny. Dlatego też bardzo ważne jest oczyszczanie tych przestrzeni właściwą techniką szczotkowania.

 

Niewykonywanie dodatkowych zabiegów higienicznych

O ile codzienne szczotkowanie zębów weszło w krew większości z nas, o tyle wciąż mamy problem z nitkowaniem czy też płukaniem jamy ustnej specjalistycznymi płynami. To błąd - duża ilość płytki nazębnej odkłada się w przestrzeniach międzyzębowych, do których zwykła szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć. Codziennością powinno więc być ich dokładnie oczyszczanie.

 

Nieoczyszczanie języka

Ne wszystkie bakterie powodujące próchnicę, które gromadzą się w jamie ustnej, znajdują się na zębach. Wiele z nich gromadzi się na błonach śluzowych oraz na języku. Dlatego język należy przy każdym myciu zębów oczyszczać - specjalną gumową nakładką, włóknami szczoteczki czy też wgranym w urządzenie elektryczne trybem. Pozwoli to zarówno uchronić się przed próchnicą, jak i na długo zatrzymać świeży oddech.


Tagi: szczoteczka mycie zębów zdrowie

comments powered by Disqus