Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Zdrowy styl życia » Dlaczego warto wybrać implanty zębowe?

Dlaczego warto wybrać implanty zębowe?

Dlaczego warto wybrać implanty zębowe?

Piękny i zdrowy uśmiech dodaje pewności siebie i znacznie ułatwia kontakty międzyludzkie. Stąd coraz popularniejsze stało się dbanie o zęby i konsekwentne uzupełnienie braków w uzębieniu.

Jedną z najpopularniejszych metod jest wstawianie implantów zębowych po utracie stałych zębów. Warto udać się do dentysty i zadbać o pełny i olśniewający uśmiech.

 

Implant to w zasadzie tytanowa „śruba”, która zostaje wprowadzona przez dentystę w kość, uzupełniając puste miejsce po stałym zębie. Po jakimś czasie śruba ulega wgojeniu i wówczas można zacząć pracę protetyczną, czyli ten element widoczny w leczeniu, imitację utraconego zęba. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. A im dłużej pacjent zwleka z uzupełnieniem braku po zębie, tym gorzej, bo nieobciążona tkanka kostna, na której osadza się implant, zanika z biegiem  czasu – tłumaczą specjaliści z gabinetu Implant-Art.

 

Na pełne zastąpienie zęba systemem implantologicznym składa się: implant (tytanowa śruba); łącznik; konstrukcja protetyczna (nośnik dla protezy).

 

Przeciwskazania do zabiegu

 

Mimo że procedura implantologiczna to jedna z najskuteczniejszych metod uzupełniania braku w uzębieniu, niestety nie jest wskazana dla wszystkich pacjentów. Istnieją znaczące przeciwskazania, uniemożliwiające wykonanie zabiegu. Do przeciwskazań ogólnych należą: cukrzyca; nałogowe palenie papierosów; alkoholizm; schorzenia układu krążenia; schorzenia układu oddechowego; schorzenia układu kostnego; choroby psychiczne; choroby nowotworowe; trwająca lub przebyta radio- lub chemioterapia; ciąża.

Do przeciwskazań, które można zniwelować należą:

 

  • zbyt cienki wyrostek kostny;

  • zbyt mała ilość miejsca pomiędzy zębami sąsiednimi;

  • zbyt mała ilość miejsca pomiędzy zębami górnymi i dolnymi;

  • nieprawidłowości w strukturze błony śluzowej;

  • nieprawidłowości w budowie lub ustawieniu zębów sąsiednich;

  • nieprawidłowa budowa i niekorzystne położenie innych struktur anatomicznych w obrębie planowanej implantacji (zatoka szczękowa, nosowa, kanały nerwów np. żuchwowego).

 

Rozwiązania protetyczne

 

W zależności od skali problemu pacjenta, dentysta przygotowuje odpowiedni plan leczenia. Rodzaje leczenia bardzo ogólnie dzielą się na:

·         jedną koronę – gdy brak w uzębieniu dotyczy jednego miejsca;

·         most protetyczny – wówczas gdy konstrukcja protetyczna ma zastępować kilka utraconych zębów, może być podparty nie tylko na jednym lub kilku implantach, lecz także na zębach własnych pacjenta;

·         protezę całkowitą – mocowane są tylko na kilku implantach (do 6), które dają bardzo dobrą stabilność dla protez.

 

 

Zabieg krok po kroku

 

Po dokładnym ustaleniu planu leczenia, można przystąpić do samego zabiegu.  Podstawową sprawą jest znieczulenie, upewniwszy się, ze jest skuteczne, lekarz przystępuje do nacinania dziąsła, następnie wykonania otworu w kości, w który wprowadza wszczep. Po czym rana jest zaszywana i pozostawiona do wygojenia. Implant goi się od 1 do 4 miesięcy po zabiegu, w zależności od jakości kości i rodzaju zabiegu.

Po umieszczeniu implantu dochodzi do jego zrostu z tkanką kostną. Zjawisko to nazywamy osteointegracją. Największe dolegliwości występują zazwyczaj 2-3 dni po zabiegu. Może pojawić się ból, obrzęk lub lekkie zasinienia operowanego obszaru – jak twierdzą eksperci z Implant-Art. Po zagojeniu przystępuje się do części protetycznej.

 

Coraz częściej stosowaną metodą staje się implantacja natychmiastowa, polegająca na usunięciu zęba i natychmiastowym wprowadzeniu sztucznego korzenia w jego miejsce. Zastosowanie takiej metody daje w wielu przypadkach dużo korzyści.

 

Uzupełnianie braków w uzębieniu za pomocą implantów zębowych ma bardzo dużo zalet, najcenniejszymi dla użytkowników są: duży komfort i wygoda oraz długotrwałość (nawet dożywotnie użytkowanie). Ale warto również wspomnieć o takich korzyściach, jak: brak konieczności szlifowania; brak konieczności leczenia kanałowego; możliwość zastąpienia braku kilku zębów za pomocą 2 implantu; ułatwione zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej (możliwość czyszczenia jak w przypadku własnych zębów). Natomiast największymi wadami są: cena i długi czas leczenia, bo na spektakularne efekty trzeba jednak trochę poczekać.

 

Tagi: implanty

comments powered by Disqus