Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Zdrowy styl życia » Diety odchudzające: którą wybrać?

Diety odchudzające: którą wybrać?

Diety odchudzające: którą wybrać?

Jest ich tyle, że naprawdę trudno się połapać, a wszystkie podobno jednakowo skuteczne. Kapuściana, białkowa, a może kopenhaska? Czy gotowe, uniwersalne diety są rzeczywiście godne polecenia i nadają się dla każdego?

Bycie fit jest na topie. Poza tym sprzyja zdrowiu, nabieraniu pewności siebie i dobremu samopoczuciu. Niestety kształtowanie formy i pięknej sylwetki to droga wiodąca przez wiele wyrzeczeń, a nierzadko wymagająca również całkowitej zmiany dotychczasowego stylu życia. Aby ją sobie ułatwić, wybieramy gotowe diety, których zasady i jadłospisy są powszechnie dostępne w internecie. Oto najpopularniejsze z nich:

 

Dieta kopenhaska – krótka, ale bardzo restrykcyjna. Szybki spadek wagi jest tak samo pewny, jak następujący po nim efekt jo-jo. Trzeba być bardzo zdeterminowanym, aby po 13 dniach tej drakońskiej diety nie powrócić do dawnych nawyków.

 

Dieta białkowa (Dukana) – kilkufazowa, dość monotonna dieta. Nie jest restrykcyjna, ale opiera się na ograniczonej gamie składników, wśród których dominują produkty białkowe. Liczymy ją na miesiące. Bardzo ważny jest w niej etap stabilizacji wagi, który ma zapobiec efektowi jo-jo. Dieta białkowa nadwyręża jednak pracę nerek i wątroby.

 

Dieta kapuściana – tygodniowa dieta, która ma na celu przede wszystkim oczyścić organizm. Jej podstawą jest zupa przygotowywana z kapusty i innych warzyw.

 

Dieta Cambridge – dieta w pudełku. Zakłada spożywanie wyłącznie gotowych posiłków, kupionych w centrach dietetycznych Cambridge. Program żywienia konsultanci dopasowują do potrzeb klientów.

 

Dieta plaż południowych – wyklucza węglowodany, a zwiększa podaż białka i warzyw. Dzieli się na fazy, przy czym najbardziej restrykcyjna jest pierwsza z nich.

 

Dieta low carb – kolejna dieta niskowęglowodanowa. Zakłada, że schudnięcie jest możliwe, gdy organizm zacznie czerpać energię z tłuszczu – tego w posiłkach i z zapasu tkanki tłuszczowej. Może być stosowana przez osoby aktywne fizycznie.

 

Dieta Montignaca – dieta oparta w głównej mierze na tabelach indeksu glikemicznego. Ponadto zakłada niełączenie w jednym posiłku składników tłuszczowych i węglowodanowych. Zaleca się stosowanie jej przez całe życie.

 

Odchudzanie – czy jest sens?

Dieta odchudzająca ma sens tylko w razie borykania się z nadwagą. Brzmi jak banał i truizm, ale wielu z nas w pogoni za idealną sylwetką poszukuje coraz to nowszych diet odchudzających i w nich widzi jedyny słuszny środek do osiągnięcia swojego celu. Znaczna część tych osób, i mowa tu przede wszystkim o kobietach, ma w sobie zbyt wiele samokrytycyzmu. Bardzo często nie potrzebujemy diety odchudzającej, ale jedynie zmiany w myśleniu o własnym ciele. Zanim więc rozpoczniesz bój o idealną figurę, zastanów się, czy może już jej nie masz. Jeśli mimo wszystko uznasz, że potrzebujesz diety redukującej wagę, sprawdź jeszcze, co na ten temat ma do powiedzenia dietetyk. Poszukaj więcej informacji na stronie Likeastore i dowiedz się jak poprawić metabolizm.

 

Bezpieczne odchudzanie

Może nie interesować Cię zdanie dietetyka na temat Twojego ciała, ale na pewno jest to specjalista, który potrafi udzielić wielu cennych informacji i rad. Na początku wizyty każdy dietetyk waży swojego klienta, sprawdza jego BMI i analizuje pomiar składu ciała. Dzięki tym badaniom możemy dowiedzieć się, czy w naszym organizmie nie zalegają płyny, w jakim procencie składamy się z tkanki tłuszczowej i ile ważą nasze mięśnie. Dietetyk, biorąc pod uwagę nasz stan zdrowia, nawyki żywieniowe i inne indywidualne predyspozycje, jest w stanie dopasować dietę do naszych potrzeb. Posiada ponadto gruntowną wiedzę dotyczącą wpływu poszczególnych składników pokarmowych na ludzki organizm. Możesz więc wybrać gotową dietę (jeśli już, to lepiej zdecydować się na mniej restrykcyjną, np. Low Carb lub Montignaca, niż katować ciało dietą kapuścianą czy kopenhaską), ale tylko dietetyk może zapewnić Ci dietę w 100% zdrową i zbilansowaną, a jednocześnie skuteczną. Schudniesz więc bez obaw o swoje zdrowie i nie stracisz determinacji.

 


Tagi: diety odchudzające odchudzanie

comments powered by Disqus