Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Zdrowy styl życia » Czym zastąpić chemiczne detergenty?

Czym zastąpić chemiczne detergenty?

Czym zastąpić chemiczne detergenty?

Stojące na sklepowych półkach chemiczne środki czyszczące wydają się niezastąpione w zwalczaniu brudu i zanieczyszczeń. Czy jednak rzeczywiście nie można ich niczym zastąpić?

I czy w ogóle rezygnacja z używania takich detergentów ma jakiś sens? Nie chcemy wrzucać tu wszystkich produktów do jednego worka – w sprzedaży dostępne są specyfiki o różnym składzie, mniej lub bardziej przyjaznym dla ludzkiego organizmu i środowiska. Faktem jednak pozostaje, że znaczna większość chemicznych detergentów, których używasz do sprzątania, może zaszkodzić Twojemu zdrowiu.

Ujemny wpływ chemicznych środków czyszczących na ludzki organizm został potwierdzony badaniami naukowymi. Takie detergenty zawierają wiele szkodliwych dla zdrowia substancji. A efekt, który pozwalają uzyskać, można osiągnąć za pomocą bardziej ekologicznych rozwiązań. Doskonałymi substytutami chemicznych detergentów są: ocet, cytryna, soda oczyszczona i sól.

 

Chemiczne detergenty szkodzą Twoim meblom!

Chemiczne detergenty stanowią zagrożenie nie tylko dla Twojego zdrowia, ale również dla mebli, sprzętów, a także powierzchni, które czyścisz przy ich użyciu. Żrące substancje, wchodzące w skład takich specyfików, wraz z brudem usuwają również warstwę ochronną niektórych przedmiotów i wpływają na ich fakturę. Nawet jeśli po kilku użyciach wpływ ten pozostaje niezauważalny, to jednak z biegiem czasu, w miarę regularnego używania detergentów, można zauważyć niechybne oznaki ich szkodliwości: rysy, utratę połysku, chropowatą powierzchnię.

 

Dlaczego warto zrezygnować z chemii?

Ekologiczną alternatywą dla chemicznych sklepowych detergentów są następujące produkty: ocet, cytryna, soda oczyszczona i sól. Przy ich użyciu można usunąć większość zabrudzeń. Ekologiczne środki czystości nie pozostawiają po sobie drażniącego, intensywnego zapachu, są bezpieczne dla skóry i nie ścierają mebli ani podłóg.

 

Cytryna

Cytryny można używać nie tylko w celach konsumpcyjnych. To nie tylko bogate źródło witaminy C, ale również znakomity środek czyszczący. Cytryna ma właściwości antyseptyczne i odkażające, zawiera duże ilości kwasów organicznych, które radzą sobie doskonale z różnego rodzaju osadami, np. z kamieniem. Przy użyciu cytryny lub kwasku cytrynowego (można go kupić prawie w każdym sklepie spożywczym) wyczyścisz skutecznie wnętrze czajnika. Dzięki właściwościom wybielającym cytryny można również używać do czyszczenia szklanych naczyń i usuwania przykrych zapachów z lodówki.

 

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest substancją w 100% naturalną, przyjazną dla zdrowia i środowiska. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom znajduje wiele zastosowań. Używa się jej m. in. do spulchniania ciast, może też jednak posłużyć jako ekologiczny detergent. Soda oczyszczona wywabia tłuste plamy z tkanin, usuwa nieprzyjemny zapach, umożliwia dokładne wyczyszczenie armatury łazienkowej. Jest niezastąpiona w czyszczeniu fug między kafelkami.

 

Ocet

Chemiczne detergenty, które w takiej obfitości możesz znaleźć dziś na półkach sklepowych, nie towarzyszyły ludzkości od zawsze. Dawniej radzono sobie z brudem i zanieczyszczeniami na inne sposoby. Większość sporządzanych samodzielnie roztworów powstawała w oparciu o jeden główny składnik – ocet. Żaden inny naturalny środek nie może się równać pod względem skuteczności z octem, który ma silne właściwości bakteriobójcze. Ocet sprawdza się idealnie przy sprzątaniu łazienki, blatów oraz sprzętów w kuchni. Dzięki niemu pozbędziesz się kamienia i nawet najbardziej opornych na czyszczenie osadów.

 

Sól

Sól znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni. Ta znana na całym świecie przyprawa jest znakomitym środkiem odkażającym, ściernym, dezynfekującym i czyszczącym. Roztwór z soli i soku z cytryny może zdziałać cuda: wywabić plamy z krwi lub czerwonego wina, usunąć nalot ze srebrnych sztućców, nadać połysk biżuterii. A jeśli do tej mieszanki dodasz jeszcze sodę oczyszczoną i wodę, usuniesz wszelkie zabrudzenia, nawet te najbardziej zaschnięte, z którymi chemiczne detergenty sobie nie radzą.

 

Naturalne środki czystości to zdrowa i przyjazna dla środowiska alternatywa wobec chemicznych detergentów. W odróżnieniu od tych ostatnich nie niszczą skóry ani mebli, pozostawiają po sobie przyjemny zapach, poza tym są tańsze. To doskonała opcja dla miłośników ekologicznych rozwiązań.

 


Tagi: naturalne środki czystości substytuty detergentów czym zastąpić detergenty

comments powered by Disqus