Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Związki » Czy związek na odległość ma szanse przetrwać?

Czy związek na odległość ma szanse przetrwać?

Czy związek na odległość ma szanse przetrwać?

Brak fizycznej bliskości, tęsknota i poczucie osamotnienia tworzą ciężki bagaż doświadczeń, który muszą nieść partnerzy rozdzieleni setkami lub tysiącami kilometrów. Dodatkowo, w ich myślach systematycznie pojawia się pytanie: czy to ma sens?

Związek na odległość nie jest obecnie niczym niespotykanym. To chleb powszedni wśród młodych ludzi, którzy rozjeżdżają się na różne strony kraju i świata, aby rozpocząć studia. Powodem rozłąki bardzo często jest też nowa praca. Partner wyjeżdża za większym zarobkiem, partnerka zostaje lub odwrotnie. Dla wielu związków taki wyjazd jest początkiem końca. Ale partnerzy, którym udaje się przetrwać tę trudną próbę, wcale nie należą do rzadkich przypadków. 

 

Odległość wzmacnia więź czy ją osłabia?

Wbrew pozorom, rozłąka może wpłynąć bardzo pozytywnie na relacje dwojga ludzi. Z prostej przyczyny – gdy jesteśmy osobno, zwyczajnie bardziej się staramy. Widać to, na przykład, po zaangażowaniu, jakie wkładamy w rozmowy. Mówimy sobie więcej, szczerzej i czulej. Nawet krótki kontakt może wnieść inną, lepszą jakość w nasze relacje, niż ten, który mamy przebywając ze sobą na co dzień. Także tęsknota przekłada się na pogłębienie więzi. To przygnębiające uczucie wszak wzmaga pragnienie bliskości i sprawia, że nasze myśli nieustannie krążą wokół ukochanej osoby. Czas spędzony razem podczas świąt i weekendów przeżywa się o wiele intensywniej i pełniej. Przebywając ze sobą ciągle, mamy, co prawda, partnera na wyciągnięcie ręki, ale nie przykładamy aż tak wielkiej wagi do wspólnie spędzonych chwil. Rzadziej też wyznajemy sobie uczucia. 

 

Pokonać kilometry

Nie trzeba chyba podkreślać, jak ważny w związku na odległość jest regularny kontakt z ukochanym człowiekiem. Na szczęście żyjemy w czasach, w których narzędzia komunikacji są dostępne praktycznie dla każdego, w dowolnym momencie. Prowadźmy więc rozmowy telefoniczne i przy pomocy komunikatorów internetowych, dzięki którym możemy się zobaczyć. Wykażmy w tym względzie zaangażowanie. Umawiajmy się na robienie tych samych rzeczy w przybliżonym czasie – możemy pójść do kina na wybrany film, a później porozmawiać na jego temat. Piszmy do siebie listy. Kiedyś, rozłączeni zakochani tylko tak mogli się ze sobą kontaktować, i często to wystarczyło. Taka korespondencja będzie też pamiątką na lata. 

Przede wszystkim jednak, nie dajmy się ponieść chorobliwej zazdrości. Niestety, w związku na odległość nietrudno wpaść w jej sidła. Wzajemne zaufanie może zostać nadszarpnięte, nawet bezpodstawnie. Sama niewiedza na temat planu dnia partnera budzi niepokój. Dlatego rozmawiajmy ze sobą często i mówmy sobie prawdę – każdym niedomowieniem bowiem ryzykujemy osłabienie więzi. 

 

Tekst: Elżbieta Gwóźdź


Tagi: związek na odległość związki

comments powered by Disqus