Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Zdrowy styl życia » Cytologia - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Cytologia - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Cytologia - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Akcje promujące profilaktykę w walce z chorobami kobiecymi zakreślają coraz szersze kręgi. Poziom uświadamiania kobietom istotności wykonywania badań piersi spełnił swoją rolę - obecnie nadszedł czas na cytologię.

Badanie to, bardzo przydatne, nadal owiane jest dozą tajemniczości i stereotypów. Czy słusznie?

 

Cytologia - co to jest?

 

Cytologią nazywa się proste i nieinwazyjne badanie, polegające na pobraniu wymazu, czyli niewielkiej ilości komórek z obszaru szyjki macicy. Tak przygotowany preparat zostaje poddany badaniu i szczegółowej analizie, na podstawie której można określić rodzaj zmian zachodzących w obrębie szyjki macicy. Cytologię można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, zarówno prywatnie, jak i w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Co jeszcze jest istotne w tym badaniu?

 

Aby wykonywać je regularnie i nie zaniedbywać tego obowiązku. Cytologia powinna być standardem w dbaniu o siebie każdej kobiety, niezależnie od statusu, pochodzenia czy miejsca zamieszkania. Powinny pamiętać one o najważniejszych faktach, charakteryzujących to badanie:

 

  1. Cytologia jest dla każdej kobiety

 

Przyjmuje się, że regularne badania cytologiczne należy wykonywać od momentu rozpoczęcia współżycia seksualnego lub od momentu skończenia 20 roku życia. Nic nie zwalnia kobiety z obowiązku wykonywania tego badania - zmienia się jedynie okres, w którym należy je powtarzać. Oznacza to, że cytologia jest dla kobiet w każdym wieku, niezależnie od rodzaju prowadzonego stylu życia.

 

Wbrew obiegowej opinii badanie to mogą (i powinny) wykonywać także osoby niewspółżyjące. Jak zaznacza ginekolog z Kliniki Grabczak Profmed z Krasnegostawu - Należy poinformować o tym fakcie lekarza. Wówczas użyje on mniejszego, delikatniejszego wziernika, który nie uszkodzi błony dziewiczej, a jednocześnie pozwoli na wykonanie w pełni poprawnego badania.

 

2. Cytologia wykrywa poważne choroby

 

Cytologia promowana jest jako badanie profilaktyczne w walce z rakiem szyjki macicy, które jest jedną z najczęstszych chorób nowotworowych występujących u kobiet. Obserwacja komórek pod mikroskopem umożliwia wykrycie zmian przednowotworowych nawet o kilka lat przed uaktywnieniem się choroby lub możliwości jej wystąpienia. Dzięki badaniom takim jak te można skutecznie zapobiegać i przeciwdziałać inwazyjnym postaciom nowotworu.

 

Dodatkowo cytologia wykrywa wszystkie stany zapalne, nadżerki czy podrażnienia w obrębie szyjki macicy i narządu rozrodczego. Jej wyniki są wskazaniem do wykonywania innych badań diagnostycznych, takich jak badanie kolposkopowe i inne.

 

3.  Badanie cytologiczne nie jest bolesne

 

Pobranie próbek do cytologii jest kwestią kilku minut i jest całkowicie bezbolesne. W żaden sposób nie narusza ciągłości tkanek, nie wymaga żadnej rekonwalescencji i szczególnego typu przygotowań. Największe obawy o ból powstają u osób, które pierwszy raz wykonują to badanie - wiąże się to także z pewnym rodzajem wstydu, ponieważ cytologia wymaga obnażenia okolic intymnych.

 

4. Badanie cytologiczne trzeba powtarzać

 

Cytologia jest badaniem, które należy powtarzać w regularnych odstępach czasu. Przyjmuje się, że do 30. roku życia wystarczy wykonywać je co 3 lata - taki okres zaleca NFZ. Kobieta ma wówczas prawo do wykonania tego badania bezpłatnie. Po przekroczeniu 30 r. ż. zaleca się wykonywania cytologii co 2-3 lata - jeśli wyniki badań są nieprawidłowe, należy zwiększyć tę częstotliwość, nawet do 0,5-1 roku.

 

5. Cytologia - składnik skutecznej profilaktyki

 

Badanie cytologiczne traktuje się obecnie jako jedno z podstawowych badań profilaktycznych, jakie powinna wykonać kobieta. Obok niego znajduje się usg piersi czy usg ginekologiczne. Te trzy elementy powinny być wykonywane regularnie, tak jak wizyta u stomatologa czy profilaktyczne badania krwi. Każda kobieta zgłaszająca się do poradni ginekologicznej - prywatnie lub państwowo - może oczekiwać i żądać wykonania wszystkich tych trzech badań. Systematyczne kontrolowanie swojego stanu zdrowia za ich pomocą pomaga ustrzec się (lub wcześnie interweniować) od najważniejszych i najgroźniejszych chorobach kobiecych.

 
 
Więcej informacji na stronie: http://profmed.com.pl/o-nas

Tagi: zdrowie kobieta

comments powered by Disqus