Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Hobby » Co zawiera scenariusz komiksowy?

Co zawiera scenariusz komiksowy?

Co zawiera scenariusz komiksowy?

Praca nad komiksem jest wieloetapowa i niezwykle złożona. Napisanie dobrego scenariusza nie jest wcale łatwiejsze niż narysowanie plansz. Przyjrzyjmy się bliżej kulisom powstawania historii rysunkowych.

Aby komiks był udany, nie wystarczy jedynie atrakcyjna oprawa wizualna, choć nie da się zaprzeczyć, że w sztuce komiksowej odgrywa ona znaczącą rolę. Równie ważne jest stworzenie dobrego scenariusza – w końcu ma to być jakaś historia, a wszelkiego rodzaju opowieści rządzą się swoimi prawami. W tym artykule nie będziemy się jednak zajmować gramatyką opowieści, lecz raczej techniczną warstwą scenariusza: co powinien on uwzględniać?

 

Na czym polega rola scenarzysty?

Nie jest bynajmniej tak, że scenarzysta odpowiada jedynie za kwestie wypowiadane przez bohaterów. To również bardzo ważny element, ale nie jedyny. Rolą scenarzysty jest także zatroszczyć się o wygląd, objętość i zawartość kadrów, ich liczbę i usytuowanie względem siebie, chronologię opowiadanej historii. Są to szczegóły stanowiące wskazówkę dla rysownika. Im więcej wytycznych, tym mniejsza dowolność w sferze plastycznej inwencji. Nie każdemu rysownikowi to odpowiada i dlatego niektóre komiksy powstają bez jakiegokolwiek scenariusza bądź też na podstawie scenariusza na tyle ramowego, by nie ograniczał zbytnio wyobraźni rysownika. Scenariusz może ograniczać się wtedy na przykład do rozpisania dialogów i szkicowego nakreślenia zawartości kadrów. Wszystko to zależy od dogadania się i ustalenia granic swojej ingerencji w powstawanie komiksu.

 

Czy scenariusz jest niezbywalnym elementem komiksu?

Nie. Jak już powyżej zaznaczyliśmy – komiks może powstać bez scenariusza. Niezbywalnym elementem komiksu oprócz obrazu jest opowieść, narracja, ale nie scenariusz. Są tacy twórcy komiksów, którzy idą na żywioł i nie przygotowują się w żaden sposób do rysowania, nie tworzą uprzednio szczegółowego planu historii. Tak też można. Dziełu powstałemu w ten sposób niczego może nie brakować.

 

Pisanie scenariusza komiksowego samo w sobie jest fascynującą przygodą i nie brakuje ludzi, którzy w braku plastycznych umiejętności zajmują się tylko tym. Są oni potrzebni tym wszystkim, którzy potrafią rysować, ale nie opowiadać. Owoce takiej współpracy zależą od osiągniętego porozumienia.

 


Tagi: komiksy komiks scenariusz komiksu pisanie scenariusza

comments powered by Disqus