Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Zdrowy styl życia » Badania profilaktyczne kobiet i mężczyzn – kiedy i jakie?

Badania profilaktyczne kobiet i mężczyzn – kiedy i jakie?

Badania profilaktyczne kobiet i mężczyzn – kiedy i jakie?

Najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce są choroby układu naczyniowo-krążeniowego i nowotwory. Z danych statystycznych jasno wynika, jakiego rodzaju badania profilaktyczne powinniśmy systematycznie przeprowadzać, aby zminimalizować ryzyko przedwczesnej śmierci.

Już w wieku dwudziestu czy trzydziestu lat powinniśmy co jakiś czas kontrolować stan zdrowia. Jednak przekroczenie czterdziestki oznacza absolutną konieczność sporządzenia swoistego bilansu, co jest możliwe po wykonaniu odpowiednich badań profilaktycznych. To najlepszy sposób na wykrycie potencjalnych zagrożeń, zwłaszcza wobec faktu, ze niektóre poważne choroby mogą mieć przez dłuższy czas charakter bezobjawowy. Do standardu zaliczyć należy, i to zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, pomiar ciśnienia, prześwietlenie płuc, morfologię, OB i badanie ogólne moczu, poziom cukru i EKG. Tego typu badania powinno się wykonywać raz w roku. Obok raka płuc, groźnym zabójcą kobiet i mężczyzn jest nowotwór jelita grubego, który w stadium całkowicie do wyleczenia można zdiagnozować przy pomocy kolonoskopii. Powinno się ją zrobić zawsze po ukończeniu 50 – 55 roku życia, a jeśli jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka, pierwszy raz po ukończeniu 40. lat i ponawiać co 5 lat. 

Jeśli chodzi o kobiety, dochodzą specjalistyczne badania mające na celu wczesne wykrycie niebezpiecznych chorób kobiecych – raka piersi i raka szyjki macicy. Właściwie już z chwilą ukończenia 25. lat panie powinny zrobić USG piersi, a po pięćdziesiątce poddawać się mammografii systematycznie co roku lub najrzadziej raz na dwa lata. W wykryciu nowotworu szyjki macicy pomoże wykonywana raz w roku cytologia - panie po czterdziestce powinny bezwzględnie przestrzegać terminów. Analogicznie w przypadku mężczyzn - należy systematycznie badać jądra i prostatę oraz wykonywać badanie na oznaczenie antygenu PSA, najpóźniej po pięćdziesiątym roku życia.

 

Tekst: MW


Tagi: profilaktyka badania zdrowy styl życia zdrowie

comments powered by Disqus