Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Zdrowy styl życia » Badania ginekologiczne - profilaktyka zdrowia kobiety

Badania ginekologiczne - profilaktyka zdrowia kobiety

Badania ginekologiczne - profilaktyka zdrowia kobiety

Kobiety we współczesnym świecie muszą sprostać wielu wyzwaniom. Ciężko jest pogodzić macierzyństwo z karierą zawodową. Domowe obowiązki, małżonek i dzieci często przysłaniają cały świat, w którym nie ma już miejsca na troskę o swoje dobro.

Pędzący świat sprzyja zapominaniu o codziennej pielęgnacji i profilaktyce. Właśnie o tych dwóch rzeczach szczególnie powinny pamiętać kobiety, które stereotypowo określane są jako słaba płeć. Choć niektórzy nie zgadzają się z tym powiedzeniem, to trudno jest zaprzeczyć, że kobiety są delikatne i wrażliwe. W związku z tym troska o swoje zdrowie jest niezbędna.  

Kontrolne wizyty ginekologiczne

Każda kobieta bez względu na to jaki tryb życia prowadzi powinna pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa. Choć temat seksualności jest w dalszym ciągu tematem tabu, to zdrowie również w sferze intymnej jest bardzo ważne. Wstyd nie powinien być pretekstem. Szczególnie kobiety powinny pamiętać o tym, żeby badania ginekologiczne były regularną czynnością. Powiedzenie “lepiej zapobiegać, niż leczyć”, w tym przypadku, jest bardzo trafne. Profilaktyka pozwala upewnić się, że wszystko jest w porządku lub pomaga wcześnie wykryć zmiany, które wymagają leczenia.

Eksperci Kliniki Galena radzą, że pierwszym krokiem, który kobieta powinna wykonać jest wizyta u ginekologa. Rutynowa wizyta powinna odbywać się raz na pół roku. Poprzez rozmowę i wstępne badania lekarz zdecyduje czy potrzebne są dodatkowe  badania. Często jest tak, że kobiety udają się do ginekologa tylko wtedy jeżeli zaniepokojone są widocznymi zmianami. W tym wypadku najprawdopodobniej nie obędzie się bez leczenia. Dlatego też warto przełamać strach i wstyd, aby mieć pewność, że wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Ważne jest, aby zdecydować się na wizytę u lekarza, który potrafi stworzyć atmosferę, w której będziesz czuła się komfortowo, ponieważ strach może źle wpływać na wynik wizyty. Często podczas wizyty nasuwa się wiele pytań. Nie trzeba bać się ich zadawać. Należy pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze. W tej sytuacji nie ma złych lub niestosownych pytań. Jeżeli uważasz, że lekarz nie dostatecznie dobrze zajmuje się twoim problemem lub czujesz się w jego obecności skrępowana zastanów się nad zmianą specjalisty.

Cytologia…

Jednym z podstawowych badań jest cytologia. Bez względu na wiek każda dojrzała kobieta powinna co najmniej raz w roku wykonać tego typy badania. Jest do głównie profilaktyka w kierunku raka szyjki macicy. W Polsce świadomość kobiet jest bardzo niska. Dlatego też ciągle bardzo wiele kobiet umiera z przyczyn onkologicznych. Pierwsze badanie powinno być wykonane niedługo po inicjacji seksualnej. Wbrew pozorom jest to badanie bezbolesne i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Nowoczesną metodą jest cytologia LBC. Specjaliści Kliniki Galena zaznaczają, że dzięki tej metodzie wykrywalność nieprawidłowych komórek szyjki macicy jest dużo większa. Ponadto wykorzystuje się lepszej jakości preparaty ułatwiające ocenę zmian.

… i co jeszcze?


Na samych wizytach u ginekologa i cytologi profilaktyka się nie kończy. Raz na trzy lata powinno się wykonywać podstawowe badania, takie jak morfologia i OB. Z wiekiem należy zwrócić uwagę na zmiany zachodzące w ciele. Po 25. roku życia należy wykonać pierwsze USG piersi. Jest to ważne szczególnie dla kobiet, które pochodzą z rodziny w której kobiety chorowały na raka piersi. Takie badanie powinno się wykonywać raz na rok. Tego typu zmiany zwykle są wyczuwalne. Dlatego też należy przy okazji wizyty u ginekologa zapytać jak sama możesz wykonać badanie. Również po 25. roku życia należy pamiętać o USB przezpochwowym. Pozwoli to upewnić się czy nie zachodzą zmiany w obrębie narządów rodnych. Kobiety planujące ciąże powinny zrobić badania poziomu hormonu tarczycy. Niezbędne są również szczepienia na różyczkę i wirusowe zapalenie wątroby. Panie, które wybrały hormonalną antykoncepcję powinny raz na pół roku udać się do ginekologa w celu zmierzenia ciśnienia krwi i wykonania USG.


Tagi: kobieta

comments powered by Disqus