Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Rozrywka » Audiobook czy książka?

Audiobook czy książka?

Audiobook czy książka?

To pytanie zadawał sobie chyba każdy miłośnik literatury. W obiegu medialnym przez wiele długich lat audiobooki były marginalizowane na rzecz tradycyjnych książek. Czym różnią się od siebie te dwie formy obcowania z literaturą?

Z neurologicznego punktu widzenia – niczym. Takiej przynajmniej odpowiedzi udzielają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, którzy przeprowadzili badanie jednoznacznie wskazujące na równorzędność obu tych mediów. W ramach badania skanowano i poddawano analizie aktywność kory mózgowej osób, które czytały, a następnie słuchały wybranych utworów. Poznawana opowieść stymulowała te same obszary w mózgu, niezależnie od tego, w jakiej formie była przyswajana. Audiobooki nie są więc gorsze od książek. I właśnie dlatego, że dotychczas były spychane na dalszy plan, prawem kontrastu weźmiemy je w obronę i wskażemy poniżej korzyści, jakie niesie ze sobą słuchanie, a jakich nie dostarcza czytanie.

 

Nastrojowa muzyka i dźwięki tła

W księgarniach daje się zaobserwować znamienny trend: coraz więcej książek pojawia się zarówno w formie tradycyjnej, jak i audialnej. Przy czym wydawcy przykładają coraz większą wagę do tego, by audiobooki trzymały profesjonalny poziom. W nowszych audiobookach wyobraźnię pobudzają nie tylko ekspresyjne głosy aktorów, ale również nastrojowa muzyka oraz dźwięki składające się na tło świata przedstawionego w utworze: świergot ptaków, tętent koni, karczemna wrzawa itp. Audiobooki, bezpośrednio działając na zmysł słuchu, pozwalają więc pełniej zanurzyć się w świecie opowieści.

 

Brak czasu? Żaden problem

Atutem audiobooków jest również to, że można ich słuchać podczas wykonywania codziennych czynności: w trakcie sprzątania, w drodze do pracy, na spacerze, w siłowni czy gdziekolwiek indziej. Jeśli w ciągu tygodnia brakuje Ci czasu na czytanie, audiobooki pozwolą Ci nadrobić braki lekturowe i zapewnią świetną rozrywkę w chwilach, które poświęcasz codziennej krzątaninie.

 

Czytajmy dzieciom

Jesteś rodzicem? Wiesz zatem, jak wiele samoprzezwyciężenia wymaga czasem przeczytanie swojemu dziecku bajki na dobranoc. Nie namawiamy Cię, byś całkowicie porzucił ten nawyk, ale jeśli na przeszkodzie stoi zmęczenie albo cokolwiek innego, zawsze możesz włączyć swojej latorośli audiobooka. To dobry sposób na zachęcenie dzieci do obcowania z literaturą.

 

Powyższe argumenty mówią same za siebie. Jeśli dotąd nie miałeś styczności z audiobookami, gorąco polecamy zapoznać się z choć jedną produkcją. A nuż Twoje życie czytelnicze na tym zyska?

 


Tagi: audiobook książki audiobook czy książka

comments powered by Disqus