Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Związki » Rozstanie: przyczyny, skutki

Rozstanie: przyczyny, skutki

Rozstanie: przyczyny, skutki

Rozstania zawsze są bolesne i pozostawiają w psychice niezatarty ślad. Co sprawia, że związki się rozpadają?

Statystyki pokazują, że coraz więcej związków się rozpada – dotyczy to nie tylko krótkotrwałych relacji, ale również wieloletnich małżeństw. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są najczęstsze przyczyny rozstań? Jak im zapobiegać? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania.

 

Z jakich powodów związki się rozpadają?

Na to pytanie jest tyle odpowiedzi, ile związków, które nie wytrzymały próby czasu. Możemy wskazać jedynie najczęstsze przyczyny rozpadu relacji partnerskich, rozpoznane na podstawie badań ankietowych. Krótkie związki rozpadają się często z powodu zaznaczającej się między partnerami niezgodności oczekiwań i charakterów. Po krótkotrwałym okresie zakochania przychodzi moment, w którym okazuje się, że różnic między nimi jest tyle, że nie są oni w stanie ułożyć sobie wspólnie życia.

Niekiedy wszystko układa się idealnie aż do momentu, kiedy zapada decyzja dotycząca wspólnego zamieszkania. O ile w okresie sporadycznych spotkań pewne cechy obu partnerów nie ujawniały się bądź dawały o sobie znać jedynie w niewielkim stopniu, o tyle po wspólnym zamieszkaniu wychodzą na wierzch w całej swojej okazałości. Początkowe zauroczenie mija i po pewnym czasie wspólnego mieszkania obie strony mają już siebie dość.

Wieloletnie związki rozpadają się z innych jeszcze powodów. Niekiedy po wielu latach wspólnego pożycia przychodzi moment, w którym partnerzy nie odnajdują już w swojej relacji żadnej większej racji bytu. Takie poczucie może być nieuniknionym rezultatem ciągłego zaniedbywania potrzeb drugiej osoby. W relacji miłosnej bardzo ważne jest obdarowywanie partnera „głaskami”: jeśli ich brakuje, relacja się nieuchronnie rozluźnia.

Oprócz tego bardzo często przyczyną rozstań są zdrady, uzależnienia, rozbieżne oczekiwania wobec życia, inne plany na przyszłość, a także choroby.

 

Skutki rozstania

Rozstanie rzadko kiedy bywa bezbolesne – chyba że partnerów naprawdę nic już ze sobą nie łączy. Najtrudniej jest oczywiście osobie porzuconej, zwłaszcza jeśli starała się ona nie dopuścić do rozstania. Naturalną konsekwencją rozpadu związku są intensywne uczucia o ujemnym zabarwieniu: smutek, żal, rozgoryczenie. Niektórzy kompletnie się załamują i popadają w depresję, cierpią na bezsenność, nie mają apetytu, zadręczają się wizją samotnej przyszłości.

 

Mimo że rozstania nie należą do łatwych doświadczeń, to jednak, jeśli spojrzy się na nie z innej perspektywy, mogą się okazać czymś pozytywnym. Zwłaszcza jeśli trwaliśmy przez długi czas w toksycznej relacji albo jeśli relacja ta przynosiła nam głównie cierpienie. Znaczenie każdego wydarzenia życiowego zależy od interpretacji, jaką mu nadamy. O sposobach radzenia sobie z samotnością i porzuceniem piszemy więcej na stronie https://lycknis.com/.

 


Tagi: przyczyny rozstań rozpad związku

comments powered by Disqus