Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Hobby » Od czego zacząć przygodę z fotografią?

Od czego zacząć przygodę z fotografią?

Od czego zacząć przygodę z fotografią?

Utrwalanie chwil za pomocą fotografii to fascynujące zajęcie, mające coraz więcej zwolenników. Niejednokrotnie hobby fotograficzne z czasem staje się prawdziwym sposobem na życie...

Kiedyś wysokiej klasy aparaty fotograficzne były zarezerwowane niemal wyłącznie dla osób, które profesjonalnie zajmowały się tą dziedziną. Dziś dobre aparaty można zobaczyć także w rękach wielu amatorów. Ma to związek z rozwojem technologicznym i popularyzacją fotografii cyfrowej. Przystępność wysokiej jakości sprzętu sprawia, że coraz więcej osób decyduje się wziąć do ręki lustrzankę i zacząć swoją przygodę z fotografią. Co zrobić, aby jak najszybciej zacząć wykonywać dobre zdjęcia?

Z fotografią jest podobnie, jak z innymi dziedzinami działalności człowieka – aby odnotować pozytywne efekty, potrzebne są umiejętności i warsztat. Nie wyobrażajmy sobie zatem, że już w tydzień po wzięciu do ręki aparatu będziemy pstrykać rewelacyjne zdjęcia. Wszystko przyjdzie z czasem. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest wybór właściwego sprzętu. Jeśli poważnie myślimy o fotografowaniu, jeśli uważamy, że dziedzina ta będzie towarzyszyć nam dłużej, nie ma sensu kupować aparatu kompaktowego, lepiej postawić na lustrzankę. Nie musi to być od razu lustrzanka zaawansowana, można kupić prostszy, dedykowany amatorom model, posiadający programy automatyczne i półautomatyczne. Pozwoli nam to powoli wchodzić w tajniki doboru właściwych parametrów fotografowania. Przyda się również nieco teoretycznej wiedzy na temat istoty pracy ze światłem w fotografii. Powinniśmy poznać podstawowe wiadomości na temat budowy aparatu, kadrowania, ustawiania ostrości, a także zaznajomić się z zależnościami pomiędzy czasem naświetlania, czułością oraz wielkością otworu przysłony. Warto też zafundować sobie kurs fotograficzny. Może to być kurs poprowadzony przez profesjonalistów albo praktyczny kurs na nośniku CD do samodzielnego użytku.  

Teraz nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko wziąć aparat do ręki i robić zdjęcia. Ćwiczmy, trenujmy, doskonalmy umiejętności. Nie zrażajmy się, jeśli na początku nasze zdjęcia nie będą wyglądać tak, jak sobie je wyobrażaliśmy. Tak zaczynał każdy, nawet najlepszy dzisiaj fotograf.

 

Tekst: MW


Tagi: hobby fotografia

comments powered by Disqus