Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Związki » Jak stworzyć dobre relacje z przyszłymi teściami?

Jak stworzyć dobre relacje z przyszłymi teściami?

Jak stworzyć dobre relacje z przyszłymi teściami?

Relacje z teściami nie należą do najłatwiejszych. Jeśli jednak nasza druga połowa ma ze swoimi rodzicami dobry kontakt, warto, abyśmy i my pozyskali sobie ich sympatię. Zwłaszcza jeśli traktujemy aktualny związek bardzo poważnie.

Według stereotypów utrwalanych przez kino i telewizję teściowie stanowią istne zło konieczne. Są wścibscy, konfliktowi, niesympatyczni. Ale jakoś trzeba wytrzymać te niezapowiedziane wizyty i znienawidzone niedzielne obiady. Najgorzej wygląda to w relacji teściowa – zięć. Ach, ta teściowa. Harpia, która nieustannie wtrąca się w nie swoje sprawy i narusza małżeński ład. Z perspektywy synowej sytuacja przedstawia się podobnie. Odłóżmy jednak chwilowo na bok niewybredne żarty na temat teściów i spróbujmy spojrzeć na nich bardziej przychylnym okiem. Może to właśnie zmiana podejścia jest kluczem do ustanowienia pozytywnych relacji z naszymi przyszłymi teściami?


 

Myślmy o sobie dobrze

Gdy poznajemy swoich przyszłych teściów, unikajmy szufladkowania. Postrzeganie ich przez pryzmat wspomnianych stereotypów może się okazać krzywdzące. Teściowie okazują się często ciepłymi i mądrymi ludźmi, którzy dalecy są od tego, aby mącić szczęście swojego dziecka. Przeciwnie. Rodzice przeważnie chcą być dla niego wsparciem. I pewnie nieraz przyjdzie nam się zwrócić do nich o pomoc, chociażby w tak prozaicznych sprawach jak opieka nad dzieckiem czy dbanie o dom. Zaś w niecodziennych okolicznościach to właśnie rodzice ukochanego mogą być dla naszej rodziny ostatnią deską ratunku. Warto pamiętać, że nie zawsze jesteśmy samowystarczalni, a pozostawanie w poprawnych stosunkach z ludźmi ułatwia życie. W relacji z teściami powinno to zachodzić naturalnie. Skoro zarówno nam, jak im zależy na szczęściu tych samych osób, można powiedzieć, że mamy wspólny cel. A zatem na początek zmieniamy podejście.


 

Pierwszy kontakt z teściami to nie rozmowa kwalifikacyjna, ale…

Odsunęliśmy od siebie uprzedzenia – połowa sukcesu za nami. Teraz trzeba się postarać, aby przyszli teściowie i o nas myśleli jak najlepiej. Podczas pierwszego spotkania liczą się oczywiście nawet najdrobniejsze detale. Zostaniemy ocenieni za to, jak się przywitaliśmy, ubraliśmy, a także za to, jak traktujemy swojego partnera. Co się tyczy stosunku do partnera, niewątpliwie to właśnie mężczyźni są pod tym względem szczególnie uważnie obserwowani – zarówno przez swoich rodziców, jak i rodziców przyszłej żony.


 

Przed spotkaniem warto wypytać partnera/partnerkę o to, jacy są ludzie, których mamy za chwilę poznać, a już wkrótce uznać za swoją rodzinę. Ustalmy ewentualną listę drażliwych tematów, które mogłyby wprawić kogokolwiek w zakłopotanie. W rozmowie skupiajmy się na tym, o czym lubią rozprawiać nasi przyszli teściowie. Zapytajmy o ich zainteresowania lub ostatnie ważne wydarzenia z ich życia. Od początku bądźmy jednak swobodni i autentyczni. Sympatia teściów jest ważna, ale nie na tyle, byśmy musieli udawać kogoś, kim nie jesteśmy.

 


Tagi: teściowie rodzice relacje z teściami

comments powered by Disqus