Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Rozrywka » Filmy inspirujące do podróżowania

Filmy inspirujące do podróżowania

Filmy inspirujące do podróżowania

Są takie filmy, po obejrzeniu których masz ochotę rzucić wszystko, ubrać wygodne buty, spakować plecak i wyruszyć. Dokąd? Najlepiej tam, gdzie byli filmowi bohaterowie lub w zupełnie inne miejsce – byleby tylko móc poczuć magię podróży. A może nawet, by móc zmienić swoje życie.

1. „Pod słońcem Toskanii” reż. Audrey Wells

Frances Mayes (Diane Lane), 35-letnia pisarka, właśnie dowiedziała się, że jej mąż ma od dłuższego czasu inną kobietę. Dochodzi do rozwodu, który Frances przeżywa bardzo boleśnie. Odczuwa niemoc twórczą i jest w rozsypce emocjonalnej. Na dodatek traci ukochany dom i musi zamieszkać w ciasnej klitce, w kamienicy pełnej rozwodników. Przyciśnięta do muru przez przyjaciółki, wyjeżdża na wycieczkę do Toskanii. Nie wiąże z tą podróżą wielkich nadziei na odzyskanie równowagi psychicznej, a jednak… Kierowana impulsem kupuje starą rezydencję pod Cortoną. W filmie mamy rodzimy akcent – grupa robotników, którzy remontują posesję, to pracownicy z Polski.


2. „Jedz, módl się, kochaj” reż. Ryan Murphy

Włochy, Indie oraz indonezyjska wyspa Bali to trzy miejsca, do których zabiera nas Elizabeth Gilbert (Julia Roberts). Punktem wyjścia w filmie jest, podobnie jak wyżej, bolesne rozstanie głównej bohaterki z mężem. Elizabeth, w przeciwieństwie jednak do Frances, w pełni świadomie planuje swoją roczną podróż. W skrócie: najpierw ma zamiar najeść się włoskich przysmaków i porządnie utyć, później osiągnąć duchową równowagę w indyjskiej świątyni, a na końcu uwierzyć na nowo w miłość i w to, co dobre w ludziach.


3. „Dobry rok” reż. Ridley Scott

Zapracowany makler giełdowy Max Skinner dostaje w spadku stary dom i winnicę w Prowansji. Początkowo mają dla niego jedynie wartość rynkową – wszak bohater najlepiej czuje się w swoim londyńskim biurze, w którym nieustannie pomnaża zyski. Do Francji wyjeżdża z niechęcią, tylko po to, by załatwić sprawy formalne związane ze sprzedażą odziedziczonej posiadłości. Okazuje się jednak, że nawet taki gbur jak Max z czasem ulega prowansalskim urokom.


4. „O północy w Paryżu” reż. Woody Allen

Artystyczny Paryż lat 20. i Paryż współczesny to dwaj główni bohaterowie filmu Woody’ego Allena. A poza nimi także Gil i Inez, którzy przyjeżdżają do stolicy Francji planować ślub. W przypadku Gila, zwyczajna podróż staje się niespodziewanie w podróżą w czasie.


5. „Vicky Cristina Barcelona” reż. Woody Allen

Film instruktażowy dotyczący tego, jak korzystać z życia. Barcelona – czy to nie jedno z najlepszych miejsc, by się tego nauczyć? Na pewno, choć główni bohaterowie uczą się tam przy okazji, jak życie sobie komplikować.


6. „Pożegnanie z Afryką” reż. Sydney Pollack

Podróże po Europie mogą być niesamowite i niezapomniane, ale to poza nią czeka nas coś zupełnie odmiennego oraz wyjątkowego. Tego właśnie doświadcza Karen Blixen, która wyrusza do Kenii, by założyć tam plantację kawy. Film pokazuje, że w sercu Czarnej Afryki można zakochać się tak samo mocno, jak Paryżu, Londynie, Rzymie czy Nowym Jorku. A może nawet można zakochać się bardziej niż w nich?


7. „Sekretne życie Waltera Mitty” reż. Ben Stiller

Jak często wyobrażamy sobie siebie w podróży, z wypakowanym plecakiem, łapiących autostop gdzieś w środku pustkowia? Walter Mitty (Ben Stiler) cały czas żyje podobnymi wyobrażeniami. „Stop dreaming, start living”. Czy my też znajdziemy w sobie tyle odwagi, by rzucić wszystko i w końcu poznać świat? Po tym filmie na pewno sporo nam jej przybędzie.


8. „Dzienniki motocyklowe” reż. Walter Salles

Młody Ernesto „Che” Guevara i jego przyjaciel Albert Granado wsiadają na motocykl i rozpoczynają podróż po Ameryce Południowej. Ta podróż właśnie ukształtuje ich osobowości oraz perspektywę patrzenia na ludzi i świat. W filmie widzimy beztroskę, wolność, jaką daje życie w drodze, ale też obraz rzeczywistości, na którą trudno jest się nam zgodzić, podobnie jak głównym bohaterom.

 

Elżbieta Gwóźdź


Tagi: filmy podróże filmy o podróżach

comments powered by Disqus