Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Rozrywka » Depeche Mode - historia zespołu

Depeche Mode - historia zespołu

Depeche Mode - historia zespołu

Depeche Mode ostatni raz zawitał w Polsce w 2013 roku, kiedy to promował album Delta Machine. Ale już 21 lipca 2017 roku zespół zagości u nas po raz kolejny. Będzie to ich piąty koncert w naszym kraju, a na Stadionie Narodowym w Warszawie znowu zapanuje „zmienna moda”.

Początki

Większość składu Depeche Mode znała się już wcześniej. Vince Clarke grał z Andrew Fletcherem w zespole No Romance in China, a w 1979 roku Gore, Clarke, Marlow i Redmond założyli grupę The French Look. Już po roku doszło do zmian i najpierw w 1980 roku Clarke, Gore i Fletcher tworzyli jako zespół Composition of Sound, aby pod dołączeniu do nich Dave’a Gahana zmienić nazwę na Depeche Mode. Nazwa została zaczerpnięta z francuskiego magazynu mody.

Pierwszy utwór Depeche Mode to PhotographicZostał on umieszczony na kompilacji Some Bizzare Album.

 

Debiutancki album

Zespół zadebiutował w 1981 roku albumem Speak&Spell. Pierwszym singlem z krążka był Dreaming of Me, który zajął 57. miejsce na brytyjskiej liście przebojów. Kolejny, New Life, poszybował w górę i osiągnął wysokie miejsce jak na debiut – 11. Muzycy nie spoczęli jednak na laurach, gdyż następny singiel pt. Just Can’t Enough wspiął się aż na 8 pozycję. Po wydaniu singli przyszedł czas na ukazanie się albumu, który wywołał wśród krytyków różne opinie. Z jednej strony określano go jako wspaniały, a z drugiej twierdzono, że na krążku znalazły się utwory błahe, naiwne, które są wręcz banalne i opierają się na tanecznych rytmach. Dla Vince’a Clarke’a nie spodobał się kierunek, w którym podążał zespół, dlatego podjął decyzję o opuszczeniu grupy. Clarke’a zastąpił Wilder, który najpierw pomagał zespołowi na koncertach, a pełnoprawnym członkiem zespołu stał się dopiero pod koniec 1983 roku.

 

A Broken Frame

Zespołowi powodziło się coraz lepiej. W 1982 roku singiel See You osiągnął wysokie, szóste miejsce na brytyjskiej liście przebojów, a zespół udał się na światową trasę koncertową. Następnie rozpoczęły się prace nad kolejnym albumem, który ukazał się we wrześniu 1982 roku. A Broken Frame mieścił w sobie wszystkie utwory autorstwa Gore’a i charakteryzował się subtelniejszym brzmieniem oraz nastrojowością.

 

Construction Time Again

Kolejna płyta Construction Time Again charakteryzowała się zupełnie nowym brzmieniem. Pierwszy raz zespół użył do samplowania codziennych, zwykłych odgłosów, dzięki czemu zmienił się klimat nowych utworów grupy, który od teraz był bardziej industrialny. Świeżość muzyki wpłynęła również na teksty, które stały się bardziej zaangażowane, mówiły o dewastacji środowiska, wielkich korporacjach i wyścigu zbrojeń.

 

Some Great Reward

Dotychczas Depeche Mode był znany jedynie w Europie i Australii. Zmieniło się to jednak za sprawą albumu Some Great Reward oraz singla People are People, wydanego w 1984 roku. Some Great Reward był pierwszym krążkiem "Depeszów", który znalazł się na amerykańskiej liście przebojów.

 

Violator

Dużym osiągnięciem w historii zespołu było wydawnictwo Violator. Singiel Personal Jesus zajął 13 miejsce w Wielkiej Brytanii i okazał się najbardziej dochodowym singlem w historii wytwórni Warner Bros. Po wydaniu albumu zespół udał się w trasę World Violation Tour. W 8 godzin sprzedano 40 tysięcy biletów na koncert w Nowym Jorku, a 48 tysięcy biletów na koncert w Los Angeles rozeszło się w ciągu godziny.

Depeche Mode nadal cieszy się dużą popularnością; zespół jest ciągle aktywny, mimo pewnych zmian w składzie. Ostatni album Delta Machine ukazał się w 2013 roku. Kolejny album zostanie wydany w roku 2017, przed rozpoczęciem trasy Global Spirit Tour, która ruszy 5 maja w Sztokholmie. Bilety na Depeszów możecie już znaleźć w sieci i w punktach stacjonarnych. 21 lipca szykuje się w Warszawie ekscytujący koncert!


Tagi: depeche mode koncert depeche mode bilety na depeche mode

comments powered by Disqus