Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Hobby » Decoupage - na czym polega?

Decoupage - na czym polega?

Decoupage - na czym polega?

Ludzie od zawsze lubili otaczać się ładnymi przedmiotami. Te jednak często były drogie lub trudno osiągalne. Co pozostawało? Zrobić je samemu!

Decoupage (od francuskiego decouper - "wycinać") to najkrócej rzecz ujmując technika ozdabiania przedmiotów, polegająca na przyklejeniu do odpowiednio przygotowanej powierzchni (drewnianej, szklanej, plastykowej, metalowej czy ceramicznej) wzoru wyciętego z papieru bądź serwetki, a następnie - poprzez wielokrotne lakierowanie - maksymalnym scaleniu obu elementów, by uzyskać efekt jednolitej gładkości, jak najbardziej zbliżony do malowania.

Początki decoupage'u umiejscawia się na Syberii, gdzie w podobny sposób członkowie koczowniczych plemion ozdabiali groby. W Chinach - ojczyźnie licznych sztuk związanych z rękodziełem - dekorowano tak okna, lampiony, pudełka i wiele innych przedmiotów. Zapoczątkowana w XVII wieku wymiana handlowa z Zachodem sprowadziła decoupage do Europy - najpierw do Włoch, a od osiemnastego wieku także do innych krajów, popularyzując go jako tańszą alternatywę dla modnych podówczas chińskich mebli. Do zdobienia zaczęto wykorzystywać kopie dzieł znanych malarzy, co przykleiło tej technice łatkę "sztuki biedaków". 

Będąc po dziś dzień jednym z najpopularniejszych kobiecych hobby, decoupage ma jednak "coś na sumieniu" - w pewnym momencie zaczęto wykorzystywać oryginały obrazów, bezpowrotnie niszcząc wiele arcydzieł, m. in. Bouchera, Fragonarda czy Watteau. Jednak nic nie stanęło na przeszkodzie, by tą techniką zdobienia zajęli się artyści tej miary, co Picasso czy Matisse. 

Cechą charakterystyczną decoupage'u jest zdobienie przedmiotów powszechnie obecnych w gospodarstwach domowych - pudełek, skrzynek, świeczników, ram, albumów, doniczek, itp. Za pomocą nożyczek, pędzla, kleju, lakieru i farb można wykorzystać ulubione zdjęcia, motywy roślinne, ornamentowe czy papier ozdobny do stworzenia niepowtarzalnych i unikatowych przedmiotów, których oryginalność oraz fantazja wykonania ograniczone pozostają tylko i wyłącznie wyobraźnią twórcy.

 

Tekst: RP


Tagi: decoupage hobby

comments powered by Disqus