Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Związki » Czy alimenty na dziecko mogą wzrosnąć?

Czy alimenty na dziecko mogą wzrosnąć?

Czy alimenty na dziecko mogą wzrosnąć?

Sądy przewidują możliwość zmiany wysokości alimentów z uwagi na zwiększone potrzeby uprawnionego. Nie chodzi tu jedynie o podstawowe koszty związane z wyżywieniem oraz mieszkaniem, ale również o zapewnienie dorastającej latorośli dostępu do edukacji, kultury i rozrywki.

Celem alimentów nie jest bowiem ukaranie nieobecnego partnera, ale wyrównanie stopy życiowej dziecka względem dorosłych.

 

Kiedy wystąpić o podwyższenie alimentów?

Przy określaniu wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę zarówno usprawiedliwione potrzeby dziecka (fizyczne, duchowe, edukacyjne, rekreacyjne), jak i możliwości zarobkowe pozwanego. Jeśli od czasu obowiązującego wyroku pojawiły się nowe okoliczności uprawniające do podwyższenia alimentów, można wystosować pozew zawierający uzasadnienie wzrostu wydatków, wynikający np. z pobierania dodatkowych lekcji czy choroby dziecka. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób napisać pozew, warto zwrócić się z tym do profesjonalnej kancelarii prawniczej, takiej jak kb-adwokaci.pl.

 

O czym pamiętać przy składaniu pozwu?

Uprawnienie do podwyższenia alimentów przysługuje opiekunowi tylko wówczas, jeśli płacący je rodzic zwiększył swoje możliwości zarobkowe w stosunku do stanu obowiązującego przy poprzednim wyroku. Nie oznacza to, że możesz składać pozew wyłącznie wtedy, gdy zobowiązany podjął lepiej płatną pracę albo otrzymał podwyżkę. Przez „możliwości zarobkowe” sąd rozumie nie tylko realną pensję, ale i wynagrodzenie, które zobowiązany powinien uzyskać stosownie do swojego wykształcenia, zajmowanego stanowiska oraz sił fizycznych.

 

Kto może starać się o podwyższenie alimentów?

Specjaliści z kb-adwokaci.pl przypominają, że z wnioskiem może wystąpić również dziecko pełnoletnie pod warunkiem, że nie jest w stanie samodzielnie zarobić na swoje wydatki. Dotyczy to najczęściej studentów i osób niepodejmujących pracy z przyczyn zdrowotnych. Pozew można złożyć do sądu rejonowego właściwego dla rodzica pozwanego lub miejsca zamieszkania dziecka – wybór jednostki należy do powoda.


Tagi: dziecko alimenty na dziecko wielkość alimentów alimenty

comments powered by Disqus