Tu jesteś: Topliving.pl | Gwiazdy, związki, lifestyle » Rozrywka » Chiny – podróż w głąb Państwa Środka

Chiny – podróż w głąb Państwa Środka

Chiny – podróż w głąb Państwa Środka

By zwiedzić cały ogromny obszar, jaki zajmują Chiny, wycieczka musiałaby trwać nie dni czy tygodnie, ale wręcz lata. Możliwe, że i całego życia by nie wystarczyło na poznanie tego różnorodnego kraju. Jako turyści mamy jednak szansę zobaczyć najbardziej charakterystyczne miejsca Państwa Środka.

Chiny to kraj, w którym bogata, starożytna tradycja spotyka się z nowoczesnością. Wystarczy udać się do jednego z większych miast, takich, jak Pekin, Xian czy Szanghaj, by samemu podziwiać, jak nowoczesne dzielnice i budynki projektowane z futurystycznym rozmachem sąsiadują z dawną architekturą i monumentalnymi zabytkami. Przykładem jest gigantyczny kompleks pałacowy w sercu Pekinu, zwany Zakazanym Miastem. Część zabudowań uległa zniszczeniom podczas inwazji japońskiej, ale rekonstrukcja także robi duże wrażenie. Miasto Xian także może się poszczycić historycznymi budynkami, jednak najbardziej znane jest z tego, że to tu właśnie znajduje się słynna terakotowa armia, zbiór ponad 8 tysięcy figur ludzi i koni naturalnej wielkości. Powstała w III wieku p.n.e. i zgodnie z wierzeniami miała strzec grobowca cesarza Quin Shi. Jej przypadkowe odnalezienie w 1974 roku stanowiło największe odkrycie archeologiczne XX wieku. Dzięki ofercie Biura Turystyki LogosTour można między innymi zwiedzić chińskie miasta, w których historia spotyka się z nowoczesnością: https://logostour.pl/kraje/chiny.

Państwo Środka ma niewątpliwie bogatą kulturę, ale byśmy mogli w pełni podziwiać Chiny, wycieczka nie może się obyć bez odwiedzenia choć kilku z licznych rezerwatów przyrody. Ukształtowanie powierzchni kraju jest w większości górzyste, a widoki zapierają dech w piersiach. Charakterystyczną dla Chin formacją są tarasy, na których wzrastają uprawy ryżu. Za najpiękniejsze uważa się pola w prowincji Juan. Formę tarasów mają także niesamowite źródła termalne w dolinie Huanglong. Rezerwat Jiuzhaigou może poszczycić się jeziorem o wodzie tak czystej, że doskonale widać wszystko, co znajduje się na jego dnie, natomiast w górach ci, którzy się odważą, mogą odbyć niesamowity spacer po przezroczystej kładce, pod stopami mając ponad 1200-metrową przepaść.

Chiny to jednak nie tylko budynki i przyroda. Chiny to również ludzie, których, podróżując, spotkać można na swojej drodze; to ich zwyczaje i codzienne życie, które mamy okazję obserwować. Chińczycy, co może się wydać zaskakujące, uwielbiają się targować. Na bazarach ożywione negocjacje cenowe to norma. Warto odwiedzić też restauracje z tradycyjnym chińskim jedzeniem, by się przekonać, że nie ma ono wiele wspólnego z „chińszczyzną” podawaną w Polsce, dostosowaną do naszego smaku. Inną atrakcją są barwne przedstawienia, jak choćby Tang Dynasty Show, które podziwiać można w Xian.

Chiny zachwycają, zadziwiają, a wyprawa do tego kraju, prócz niezwykłych wspomnień, zapewne pozostawi także niedosyt. Być może rozbudzi zainteresowanie, które zmieni się w pasję na całe lata i niewykluczone, że na jednych odwiedzinach w Państwie Środka się nie skończy.


Tagi: podróże chiny

comments powered by Disqus